С тотици милиони са източени с фалшиви ТЕЛК-решения в цялата страна. Престъпната схема е разкрита при акция на прокуратурата и МВР. Едно фалшиво решение струвало между 600 и 2 500 лева.
Проверяващите са се насочили към онези региони в страната, в които броят на инвалидните пенсии е най-висок. Близо 30% от всички получавани пенсии са инвалидни в областите Силистра, Разград, Монтана, Габрово и Видин.
Председателите на двата състава на ТЕЛК към МБАЛ Силистра отрекоха да са участвали в незаконни схеми пред "Здравей, България" по NOVA.
„При нас пациентите пристигат с предварително подготвени от личните лекари документи – консултации, изследвания и епикризи, ако пациентът е лежал в болница. Ако преценим, изискваме и допълнителни изследвания. След това цялата документация се изпраща в РЗИ и докато е там, може да се обжалва”, обясни д-р Сашко Симеонов, председател на ТЕЛК Първи състав към болницата в Силистра. Д-р Ангел Господинов пък обясни, че членовете на ТЕЛК-комисиите са най-малко трима, а в някои случаи - четирима или петима.
„Ние сме инстанцията, която определя процентът на инвалидност, но подлежим на последващ контрол”, каза още д-р Симеонов.
Всяка една система, колкото и да е съвършена, може да има дефицити и злоупотреби при нейното прилагане. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по повод разследваната от МВР, прокуратурата и НОИ престъпна схема с фалшиви решения на ТЕЛК.
Според министър Петков, действията на прокуратурата ще „действат дисциплиниращо на всеки, който се опитва да изкара пари“ от подобна схема. Социалният министър припомни, че още през 2017 година е предложил да бъде променено законодателството, с което да се въведе нова „експертиза за работоспособност“, но идеята му не е получила политическа подкрепа, както и подкрепа от страна на организациите на хората с увреждания.
На пресконференция в министерството Бисер Петков представи и актуална информация за изпълнението на новото законодателство за хората с увреждания. За периода 1-21 януари 50 336 души с трайни увреждания са подали заявление за получаване на месечна финансова подкрепа,
От 1 януари 2019 година всички хора с трайни увреждания, които са над 18 години, имат право на нов вид месечна помощ. Финансовата подкрепа ще замени досега изплащаните месечна добавка за социална интеграция и социалната пенсия за инвалидност, изплащана към друг вид пенсия в размер на 25%. Размерът на месечната финансова подкрепа зависи от степента на увреждане и се определя спрямо линията на бедност в България, която за 2019 година е 348 лв. и се актуализира ежегодно.
Заявление трябва да подадат хората с трайни увреждания с 50 и над 50%, които не са получавали месечна добавка за социална интеграция, уточни министър Петков.
За да получат новата финансова подкрепа, считано от 1 януари 2019 г., тези хора трябва да подадат заявление по образец в Дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес. Заповедта за отпускане на месечна финансова подкрепа се издава в срок до края на месеца, следващ месеца на подаване на документите.
Влезлите в сила до 31 декември 2018 г. индивидуални административни актове за отпускане на месечна добавка за социална интеграция се преобразуват служебно от Агенцията за социално подпомагане в месечна финансова подкрепа. В случай, че месечната финансова подкрепа е в по-малък размер от изплащаната до влизането в сила на закона, се отпуска по благоприятната за лицето.
Размерът е диференциран в 5 групи според степента на увреждането: От 50 до 70,99% - 7% от линията за бедност или 24,36 лв.; От 71 до 90% - 15% от линията на бедност или 52,20 лв.; Над 90% - 25% от линията на бедност или 87 лв.; Над 90% с определена чужда помощ, които получават пенсия за инвалидност или общо заболяване – 104,40 лв.; Най-много може да бъде 198,36 лв.
„В най-лошия случай размерът на подкрепата ще се запази, а в най-добрия – ще се увеличи“, подчерта още социалният министър.
Финансовата подкрепа се изплаща от АСП до края на месеца, следващ месеца, за който се отнася. Помощта за януари ще се плати през февруари. Плащането се извършва по избран от лицата начин – чрез пощенските клонове или по банков път.
Към момента няма арестувани за фалшиви ТЕЛК-ове, заяви от своя страна заместник-главният прокурор Иван Гешев вчера.
„След извършен анализ бяха събрани почти всички производства последните 4-5 години, касаещи получаване на инвалидни пенсии основно с неистински документи”, посочи зам.-главният прокурор.
Гешев подчерта, че от премиера Бойко Борисов и от главния прокурор Сотир Цацаров е възложено да се извърши анализ, както и да се задействат механизмите, с които разполагат прокуратурата и МВР за проверки и образуване на досъдебни производства за документни престъпления.
„Около 70% от лицата, които се разпитват не знаят от какво са болни – това са хора, които получават инвалидни пенсии, не знаят какви документи за ТЕЛК се изискват, не знаят дали са били хоспитализирани”.
„Оказва се, че за инвалидни пенсии в държавата на година се изплащат около 1,7 млрд. лв. Към това са свързани още едни 600 млн. лв.“, допълни Гешев и посочи, че тези услуги са свързани с редица други, също финансирани с държавни пари.
По думите му се установяват и случаи на фалшиви хоспитализации, като никой не може да сметне каква е щетата за НЗОК, като поне половината от тези инвалидни пенсии отиват в хора, които вероятно са социално слаби, но са реално здрави.
Той даде пример с детските градини: „Приемат ти детето в детската градина. Да кажем, не е нарушение, след това обаче се оказва, че ти можеш да ползват десетки облекчения и социални придобивки. Включително детето ти може да получава до 18-годишна възраст до 930 лв. за определен процент на нетрудоспособност. Като ги сметнете по 16 години, се получават едни 150-160 хил. лв. Ти няма смисъл да работиш”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!