Б лизки на загинали при катастрофи се срещнаха с министъра на правосъдието Атанас Славов. Те поискаха по-строги и по-бързи наказания за виновните.
"До месец ще е готов анализът на Съвета за криминологични изследвания, на база него ще предприемем законодателни изменения, свързани с тежките транспортни престъпления със загинали и пострадали", коментира Славов след срещата.
Протест в „триъгълника на властта“ срещу войната по пътищата
„В Министерството на правосъдието, още в мандата на министър Крум Зарков е възложен анализ на тежките транспортни престъпления на Съвета за криминологични изследвания. Очаквам този анализ да е готов този месец, на база него и проведените разговори с близките на пострадалите, ще предприемем съответните законодателни изменения“, заяви министърът, като добави, че промените ще бъдат обсъдени с МВР и други отговорни институции.
Славов посочи, че с близките са обсъдени проблеми като бързината на наказателния процес, бързината на експертизите и кръвните проби за наркотици, размера на присъдите и отнемането на шофьорските книжки на извършителите на тежки транспортни престъпления.
„Борим се за промени, за да можем да спасим живите деца. Има много проблеми, те са целокупни, всяко министерство следва да свърши своята част. Тук сме, за да кажем къде системата не работи, а експерти да се занимаят после с това“, каза Петя Иванова, чийто доведен син е загинал в катастрофа.
Продължават протестите пред МВР с искане за по-строг контрол на пътя
В неделя близки на загинали при катастрофи излязоха на национален протест - шествие срещу войната по пътищата - от Министерския съвет до пешеходната пътека, където миналата събота 15-годишно момче загина, след като беше ударено от пиян шофьор.
Участие в него взе и Петя Иванова, майка на загинало дете на пътя. Тя обясни, че с години се чакат експертизите и делата, а убийците, по думите ѝ, се разхождат на свобода с валидни шофьорски книжки.
"Те нямат волята и не искат да гласуват това, което трябва. Те правят един тон безумия, които не помагат за това убийствата по пътищата да спрат. В нашия случай чакахме година и два месеца, но покрай нашия случай се събрахме за жалост още 54 семейства - имаме случай от Стара Загора, трета година чакат експертиза, кръвните тестове се чакат над шест месеца, а делата продължават над 10 години. Просто правят някакви кръпки, без да имат идея наистина къде са проблемите. И затова ние искаме тази лидерска среща, защото министрите, които бяха горе на срещата, въобще не бяха чували за проблемите, които имат всичките тези 54 семейства, а не са само те", каза тя пред БНР.
Протестиращите настояват и за спешна лидерска среща по темата, както и заявиха готовност да направят редовни неделните протести пред Министерския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!