„Феталната медицина работи. В България има около 67 000 бременности само на 30 000 от тях се предлага и се прави скринингово изследване и проследяване”. Това заяви доктор Виолета Стратиева от Асоциацията по майчино-фетална медицина пред NOVA.
По думите й скрининговите програми улавят 97% от случаите на синдром на Даун.
Тя коментира въпросът на младо семейство, което се оплака, че бебето им със синдром на Даун е починало дни след изписването му от болницата.
27-годишна родилка почина в София, започна разследване
Бебе на 9 дни почина, съмнения за лекарска грешка
Специалистът по медицинско право Мария Петрова коментира, че „в момента нямаме стандарт по акушерство и генекология и никога, дори когато сме имали, в този стандарт не сме имали раздел ментална морфология".
„Това са изследванията, които показват дали плода има някакви генетични увреждания. Грехота е, че в 21 век се говори, че е нормално да се роди дете със синдром на Даун. Още по-грешно е да казваме, че дете със синдром на Даун е здраво дете”, каза Мария Петрова.
Какво не знаем за децата със Синдром на Даун
„Не съм съгласна, че е невъзможно да се роди здраво дете със синдром на Даун”, заяви доктор Стратиева.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!