М акедонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски направи скандално изказване за българите относно визитата на Гордана Силяновска-Давкова в София.
(Във видеото: Скопие извика българския посланик за обяснения заради знамето на Северна Македония)
Дясната ръка на премиера Християн Мицкоски твърди, че българите и македонците нямат обща история, нито общи корени.
"Държавите водят войни, но когато техните представители седнат да преговарят, се издигат знамената и на двете страни. Благоприлично е, когато някой ти дойде на гости да му сложиш знамето. Не очаквам от президента да гледа къде има или няма знамена, това е работа на домакина", каза Николоски в интервю за македонската телевизия "Алфа" относно визитата на Гордана Силяновска-Давкова в София.
"Очевидно домакинът не е цивилизован. Ако искат, нека ми пратят протестна нота. Не са достойни, нямат уважение. По-мизерни от тях са само онези слуги у нас, които се подписаха, че македонският и българският народ имат обща история, каквато нямат. Онези, които с подписа си се съгласиха, че македонският език е диалект на българския и че никога няма да влезем в Европейския съюз, ако не признаем, че сме българи и имаме български корени", заяви вицепремиерът.
Срещата на 13 септември между Силяновска и Румен Радев не беше официална, тоест не изискваше официален протокол. Визитата на македонския президент в София дойде след самопокана. Въпреки това, липсата на македонското знаме на общите снимки предизвика бурни реакции в съседна Северна Македония. Това се използва от режима на Мицкоски за пропаганда и всяване на омраза към България. Българският посланик в Скопие Желязко Радуков дори беше извикан да дава обяснения в македонското Министерство на външните работи.
Знамето на Северна Македония липсваше на срещите между Християн Мицкоски и хърватските президент и премиер, които се проведоха неотдавна, но след тях нямаше никаква реакция към Загреб.
Македонският външен министър Тимчо Муцунски също се изказа по темата ден по-рано. Той заяви, че очаква извинение от България във връзка с отсъствието на македонското знаме по време на срещата между президентите да двете страни Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова.
„Ако другата страна подхожда добросъвестно, както ние, тогава е естествено да се извини след такава протоколна грешка и може да каже, че това е било грешка и че не е целяла никаква форма на обида или взаимно унижение“, каза Муцунски в интервю за предаването „360 градуса“.
По-рано на 16 септември външното министерство на Северна Македония извика българския посланик в Скопие Желязко Радуков, за да му бъде връчена протестна. Дипломатическото ведомство заяви, че Радуков е отказал да получи протестната нота.
Муцунски коментира и намеренията на македонското правителство да търси предоговаряне на преговорната рамка с ЕС - Френско предложение 2.0.
„Френското предложение 2.0. е допълнение към всичко, което съществува в момента като фактическа ситуация, така че да сме абсолютно сигурни, без никакво колебание, че от момента, в който започнем преговори с ЕС, вече няма да имаме двустранно споразумение (с България – бел.ред.). Което не означава, че някоя държава членка няма да може да ни блокира по отношение на неизвършване на реформи в областта на публичните финанси, по отношение на неизвършване на реформи в областта на върховенството на закона, но да спре тези двустранни искания, които повече от 30 години ни влачат“, добави външният министър на РСМ.
„Посещението (на македонския президент Гордана Силяновска-Давкова – бел.ред.) е по повод културно събитие - гостуване на Националната опера и балет на Република Северна Македония в София и няма характер на държавно, официално или работно посещение. В такива случаи протоколната практика не предвижда изпълнение на химни, поставяне на други държавни знамена, както и други протоколни атрибути“.
Така коментираха темата и от българското Министерство на външните работи.
Изявлението е във връзка със спекулациите на правителството на Северна Македония, че протоколът при срещата между Силяновска и българския ѝ колега Румен Радев е бил нарушен, поради липсата на македонското знаме.
„Водена от желанието за добросъседски отношения и оставайки последователна в политиката на подкрепа на открития диалог с партньорите от РСМ, българската страна изпрати покани на министрите, придружаващи президента Силяновска-Давкова, за срещи с техните колеги. За съжаление, поканата от министъра на външните работи Иван Кондов до министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски беше отхвърлена“, добави дипломатическото ведомство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!