Б ългария бе напълно изтрита от историята на славянската писменост от скандалния филм "Една вяра, един език".
Посолството на Русия в София публикува краткото съобщение, в което обяви, че това не е официалната позиция на руската историография. В същото време обаче не се разграничи от съвсем официалната подкрепа за проекта на руското посолство в РС Македония.
Във филма, който е създаден с подкрепата на руското посолство в Скопие, Македония се определя като "родина на кирилицата".
РС Македония: Неприемливо предложение от България
Сценарист и режисъор е Елена Мироненко. Във филма се "описва създаването на азбуката и разпространението на църковнославянските книги".
Напълно е игнорирана историческата роля на българската държава. Подробно се описва преминаване на кирилицата през Русия, Украйна, Македония, Сърбия и Черна гора, а България сякаш не е съществувала.
Атака срещу премиера Кирил Петков от РС Македония
"Една вяра, един език" обявява, че родина на кирилицата била Македония, а братята Кирил и Методий били създали глаголицата след мисията на по-големия при хазарите в района на Херсон, днешна Украйна, посочена във филма като "старите руски земи". Акцентира се на това, че Русия била отблагодарила на Македония за азбуката, изпращайки на македонците богослужебни книги през XVIII и XIX век.
Руски депутат: Кирилицата идва от Византия
"Благата вест дошла в Русия чрез Македония, после пак се връща там с руски богослужебни книги и така се затваря кръгът на защита на славянските земи от Русия", твърдят авторите на филма.
Агенция БГНЕС публикува съобщението на руското посолство в София:
"Филмовата лента е отражението на авторската гледна точка, съдържа субективна трактовка на редица исторически събития и не съответства на позицията на официалната руска историография, а също така и на подходи на Посолството на Русия в България.
Путин: Славянската писменост дойде от "македонската земя"
Хубаво е, че в нашите православни страни както и преди се запазва жив интерес към общите корени на вярата, писмеността и културата. Творческата инициатива, не подкрепена от историческа експертиза, за съжаление, не винаги води до постигане на замислената позитивна цел".
Скандал: Русия поздрави само Скопие за Климент Охридски
Българското министерство на външните работи определи като провокация руския документален филм, предаде БГНЕС.
"По повод на руския документален филм "Една вяра, един език" на сценариста и режисьор Елена Мироненко, в който се твърди, че светите братя Кирил и Методий и техните последователи нямат нищо общо с България, заявяваме, че филмът не е издържан научно и изложените в него исторически периоди са представени некоректно", съобщиха за БГНЕС от МВнР.
"Поради подменените или пропуснати умишлено фундаментални факти във филма, припомняме, че в рамките на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси, Република България и Република Северна Македония са постигнали споразумение относно исторически личности и събития от общата ни история, в това число св. св. Кирил и Методий, св. Климент, св. Наум и други, утвърдено от правителствата на двете страни. Надяваме се, че в подобни провокации нямат пряко или косвено участие трети страни, не целят създаване на разделения, както и че занапред няма да ставаме свидетели на подобни казуси, които са в разрез с всеобщоприетите тези в световната историография", подчертават още от българското министерство на външните работи.
На този фон "Една вяра, един език" спечели голямата награда на 26-я Международен филмов фестивал "Радонеж" в Москва. Премиерата му бе на 23-ти декември. Филмът е с продължение от 1 час и 25 минути. Той бе рекламиран в РС Македония и представен на кинофестивал в Скопие, а пълната му версия свободно се разпространява в интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!