С ъс скандал завърши последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Лидерът на КТ „Подкрепа“ напусна бесен Министерски съвет, тъй като се говорели един и същи неща 25 години, а в крайна сметка кабинетът решава друго. В случая негодуванието му е свързано с предложението на синдиката за увеличение на цената, която се плаща за нощен труд на час.
Представителят на синдиката Ваня Григорова обясни след заседанието, че за вдигането на ставката за нощен труд се обсъжда още от април. При дебатите в социално министерство всички организации са били единодушни, че не е възможно да остане толкова мизерно заплащане. Същевременно работодатели и министерство отказали да приемат предложението на КТ „Подкрепа“. „Това, което ни предлага в момента министър Бисер Петков е нищо да не се случи, защото този разговор вече го водихме няколко пъти. Така че, когато МТСП ни казва още от другата година ще направим работна група, за нас означава „трай коньо за зелена трева””.
„Това, което е важно да се подчертае, когато цяла година социалната политика беше подчинена на ПР-а на един човек, на едно министерство, на едно правителство, в края на тази година видяхме отказ от реални действия, които биха дали заслуженото и отработеното на българските лекари, медицински сестри, охранители, шивачки. Това са най-уязвимите професии. Ако се очаква да правим палатки, да сложим черни тениски, да застанем на глава, да жонглираме с топки, можем и това да направим. Това, което ни предлагат работодателите е българските специалисти да бъдат заменени с такива извън ЕС“, заяви Григорова.
Председателят на АИКБ Васил Велев заяви, че увеличението на нощния труд трябва да стане паралелно с редица остарели промени в Кодекса на труда, сред които премахване на минимални осигурителни доходи.
Димитър Бранков от БСК обърна внимание, че редица проблеми в здравеопазването практически пречат за изплащането на по-високи възнаграждения за дежурствата на лекарите. Според него трябва да се ревизира Кодекса на труда, тъй като настоящият в основата си е от 1971 година, който пък е заимстван от друг още през далечната 1921, изготвен в „друга държава“.
Работодателите не се съгласиха за по-високо заплащане на нощния труд в размер не по-малко от 0,5% спрямо основната работна заплата.
В момента се плаща по 25 стотинки на час за нощен труд. От КТ „Подкрепа“ искат ставката да бъде актуализирана и обвързана с минималната работна заплата. Предложението е да скочи на 2,80 лева на час.
Социалният министър обеща още в началото на следващата година да се сформира комисия за цената на нощния труд.
Лидерът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви пред социалните партньори, че нощният труд не е вдиган от преди 10 години. Тук освен за пари, трябва ясно да обсъдим на една специална среща и сферите, при които нощният труд няма как да бъде изваден или ограничен, каквито идеи се прокрадват, отбеляза Манолов.
Емилия Бонева от КНСБ заяви, че подкрепят предложеното увеличение и настояват нощното заплащане на час да скочи от 25 на не по-малко от 87 стотинки. „Даваме си сметка за предизвикателствата и реакциите, които ще последват от страна на някои ведомства . Държавата обаче трябва да поеме тази тежест на работодател“.
Главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов заяви, че ще подкрепят искането за увеличение на цената за нощна смяна.
Работодателите не са съгласни и минималната работна заплата да се повиши от 510 на 560 лв., колкото трябва да стане догодина. В момента над 470 000 души в взимат. АИКБ
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!