К омисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество е получила за съгласуване проектозакон за държавния бюджет, който съществено се разминава с приетия от Министерски съвет.
Това обяви Сотир Цацаров, председател на КПКОНПИ в писмо до председателя на парламента, министър-председателя, министъра на финансите и председателите на парламентарните комисии по бюджет и финанси, по конституционни и правни въпроси и по превенция и противодействие на корупцията.
Цацаров посочва, че в пратения до него проектозакон липсват 89 параграфа.
Кабинетът одобри нов дълг от над 7 млрд. лева
КПКОНПИ трябва да даде становище преди приемането на Закона за държавния бюджет, че текстът му не създава корупционен риск.
В случая, според Цацаров, в проектозакона, приет от Министерски съвет, има предложения, които създават такъв риск. Те обаче не са били изпратени за преглед от КПКОНПИ.
Цацаров посочва, че има риск от корупция в предложението дирекция „Централно координационно звено” от администрацията на Министерски съвет да премине под шапката на Министерството на финансите, както и в текстовете за новото Министерство на иновациите и растежа, което ще се разпорежда с бюджет от над 4,3 млрд. евро.
Председателят на КПКОНПИ отчита, че становището на Комисията не е задължително за приемане от законодателя. Включването на Комисията в процеса на обсъждане на бюджета обаче е част от превенцията на корупцията.
Петков обеща безплатни ясли и без пенсионери под линията на бедността
Цацаров пояснява, че Комисията изготвя предложения за антикорупционни мерки по законопроектите, които законодателят може да отхвърли мотивирано в едномесечен срок.
В случая обаче КПКОНПИ не е била уведомена официално от правителството за новите текстове.
„Чрез внасянето на частта от проекта на закон, въвеждащ съществени изменения в редица нормативни актове, които нямат пряка връзка с предмета му на регулиране, без същият да е съгласуван по предвидения за това ред с КПКОНПИ, е нарушен чл. 32, ал. 1 от ЗПКОНПИ, съгласно който Комисията съгласува всеки законопроект за наличието на корупционен риск, както и извършва последващ анализ на въздействието на закона”, посочва Цацаров за проектозакона за държавния бюджет в писмото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!