Автобуси със симпатизанти на партията "Атака", пътуващи към Босилеград за отбелязването на 91-годишнината от подписването на Ньойския договор, организирано от Българският културно-информационен център, са били върнати от сръбската граница при ГКПП Градина - ГКПП Олтоманци.
Според пресцентъра на "Атака" става въпрос за осем автобуса от София и за три от Кюстендил. По-късно лидерът на партията Волен Сидеров каза, че спрените автобуси преди границата са шест, а други три са пристигнали в Босилеград и пътувалите с тях са присъствали на церемонията, която е преминала без безредици.
Ще настоявам за
протестна
нота от МВнР до Сърбия,
каза пред журналисти Сидеров, който е на границата, заедно с пътуващите в автобусите.
Той посочи, че няма основание за спирането им, а обяснението, което му е дадено, е, че има нареждане от сръбското вътрешно министерство автобусите да не се пускат на сръбска територия.
Това е проява на враждебно
поведение,
нарушение на международни правни норми и човешките права и то без никакво обяснение, заяви лидерът на "Атака".
Той е разговарял с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, който се е ангажирал да се свърже със сръбския си колега.
По-късно Цветанов е информирал
в телефонен разговор Сидеров, че е разговарял с
представителите на сръбското Министерство на вътрешните работи и те са му
обяснили, че въпросът със Западните покрайнини и положението на българите там е
поставен по време на парламентарен контрол в сръбската Скупщина и поради тази
причина, след като са видели многото хора за честването в Босилеград, са взели
това решение.
От сръбската страна е имало опасение за безредици,
обясни пред журналисти Волен Сидеров.
Обезпокоени сме от случая, е казала за БТА говорителят на Министерството на външните работи Весела Чернева.
Посолството на България в Белград е инструктирано да поиска повече информация от компетентните власти в понеделник.
Тогава външно министерство ще поиска повече информация за случая и от сръбския посланик у нас.
Чернева посочи, че на границата е имало представител на българското посолство в Сърбия. Следим ситуацията съвсем отблизо, допълни тя. По думите й в предварителен порядък министерството е предоставило на компетентните власти в Сърбия цялата информация за пътуването на българските автобуси към Босилеград с необходимите документи и акредитации, съобразно сръбското законодателство.
Волен Сидеров е информирал за случая и министър-председателят Бойко Борисов. По думите му Борисов е поел ангажимент да провери случая, и да се свърже с министъра на вътрешните работи на Сърбия Ивица Дачич.
Сидеров заяви, че
България трябва да реагира на това поведение и да не подкрепи Сърбия за кандидатурата й за членство в ЕС.
Депутатът от "Атака" в ЕП Димитър Стоянов, който също е на границата, заяви, че ще информира Европейския парламент за случилото се.
По-късно през деня пътуващите в спрените
автобуси на българско-сръбската граница членове и симпатизанти на
"Атака" се отправиха към посолството на Сърбия в София, където организираха
мирен протест.
Участниците положиха пред входа на дипломатическата мисия венците, които бяха подготвили за паметника на Васил Левски в Босилеград.
"Атака" обмисля протестни действия през следващата седмица при ГКПП "Калотина", ако Сърбия не се извини за спрените автобуси и ако българското правителство не предприеме някакви мерки, заяви Сидеров.
"Атака" много ще се замисли дали да продължи с подкрепата си към ГЕРБ, ако няма адекватна реакция за инцидента, заплаши Сидеров.
Демократичният съюз на българите в Босилеград организира днес протестно събиране, с което да отбележи 91-годишнината от Ньойския мирен договор, съобщи белградското радио Б-92.
Целта на събирането е да се обърне внимание на тежкото положение на българското малцинство в Сърбия, съобщи Демократичният съюз на българите.
Говорителят на съюза на българите Иван Николов: "Не искаме прекрояване на границите, а по-добри условия за живот".
Според сръбската агенция Бета по време на събирането представители на "Атака" са пяли националистически песни и са носили транспаранти с надписи: "90 години робство - асимилация, концлагери, геноцид" и " Долу Ньой".
Пред репортер на Бета кметът
на Босилеград Владимир Захариев изтъква, че
жителите на града не подкрепят
протеста,
което се е доказало от слабото присъствие на местни хора.
"Правата на българите в Сърбия не са нарушени. Нашето национално малцинство може по свой избор да се образова на майчин език, поддържат се традициите и културата. Тук има единствено икономически проблеми. Както и в голяма част от Сърбия, и тук се живее трудно", заявява Захариев, който е активист на опозиционната Демократическа партия на Сърбия.
В заключение агенция Бета посочва, че на митинга не е имало инциденти, а по време на протеста в Босилеград е имало много представители на полицията.
С Ньойския мирен договор, който е подписан на 27 ноември 1919 г. край Париж, към Кралството на сърби, хървати и словенци са присъединени териториите на Цариброд, Босилеград, Струмица и земи от дясната страна на река Тимок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!