П ритеснения за третата българска изложба в парижкия Лувър повдигна професор Емануел Мутафов, директор на Института за изследване на изкуствата при БАН и специалист по средновековно и възрожденско изкуство.
Според учения България ще бъде представена като „европейска Турция”.
Българските експонати ще бъдат изложени в залите на Лувъра от края на юни до края на ноември 2020 г. или до началото на януари 2021 г. Работното наименование на събитието е „Изкуство и култури в България XVI – XVIII в.”
Изложбата "Аполония Понтийска" в България
Професор Емануел Мутафов посочва, че експонатите ще са поставени в департамента на музея за „ислямско изкуство”. Ученият допълва, че куратор на изложбата е Шарлот Мори, която е специалист османист.
Според проф. Мутафов тя „вече е направила проучване и е събрала фотоси на артефакти от български колекции, сред които фигурират икони и църковна утвар. Подборът им обаче е тенденциозен и се базира на трудно доказуемата теза, че в някои от декоративните си елементи тези култови предмети са повлияни от съвременното им ислямско изкуство”.
Българският изкуствовед допълва, че „половината от планираните да гостуват в Париж 60 експоната от български колекции няма да са свързани с бита и изкуството на християните по нашите земи”.
Проф. Мутафов настоява, че изкуството и културата на българите във въпросния период са повлияни много слабо от исляма, тъй като завладяното от Османската империя християнско население е било считано за „рая” и потискано. Ученият подчертава, че по това време започва Българското възраждане, което според него няма да бъде отразено в изложбата.
Министърът на културата Боил Банов обаче определи за несериозно твърдението, че България ще бъде представена като „европейска Турция”.
В. "Фигаро": Златото на траките блести в Лувъра
„Това е несериозно. Това решение е взето 2016 г., след първата голяма изложба на Тракия. Даже тази изложба беше приготвена и така се работеше от малкото правителство на президента тогава, да ни представлява по време на председателството. Ние се договорихме тя да мине след това”, заяви министър Банов в кулоарите на Народното събрание, цитиран от Агенция „Фокус”.
Министърът посочи, че решението изложбата да се представи в департамента по ислямско изкуство е на управата на Лувъра.
„Ние хубаво се интересуваме какво да им дадем, но те се интересуват от някакви периоди”, подчерта министър Банов.
„Аз не съм ксенофоб. Надявам се, че всички ние не сме ксенофоби, това е част от нашата история. Като говорим за XVI-XVIII век ще има много неща, свързани с исляма, ще има и много неща, несвързани с исляма. Това е нашата история, това са ценности, които се пазят в нашите библиотеки и музеи, в православната църква и т.н.”, добави министър Банов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!