Д енят на много хора в Царево се промени преди точно година. На днешната дата - 5 септември валежи, продължили повече от 10 часа на територията на общината, предизвикаха катастрофални наводнения.
Природната стихия обхвана огромен район по Черноморието - реките излязоха от коритата си, цели къмпинги буквално потънаха под водата. Засегнати бяха Ахтопол, Синеморец, Резово, Лозенец, "Арапя", Варвара, Царево, "Нестинарка", евакуация имаше даже в село Кости. А там паднаха невероятните 329 литра на квадратен метър дъжд, посочва БНТ. Близо до рекорда, отчитан някога у нас.
Освен в природен апокалипсис обаче, наводнението се превърна и в трагедия. Не заради огромните щети, нанесени на региона, а заради 4-те човешки жертви, които взе. Двама мъже и две жени загубиха живота си по време на случилото се.
Загинаха председателят на Районния съд в Царево Мария Москова и дъщеря й, ветеринарният лекар д-р Даниела Йорданова. Двете са пътували с личния й автомобил, джип Нисан, който не е успял да се пребори с потопа. Третият мъж е бил 61-годишен строител, работил на вилата на съдийката, а за четвъртият се предполагаше, че е около 50 и се е опитал да помогне на жените по време на трагедията.
Още стотици хора пък бяха блокирани в района на бедствието. Прекъснати бяха пътни връзки между селищата, а свлачищата унищожиха десетки постройки и отнесоха няколко моста. Повечето от колите на жители и туристи буквално бяха отнесени от водата.
"Още на сутринта след началото на дъжда, 11 екипа на пожарната и два екипа водолази започнаха да подпомагат изтеглянето на хората. Имаше и около 4000 туристи освен живеещите. Основните сили бяха насочени към изтегляне на хората, включително и деца", каза по-късно тогавашният премиер Николай Денков по повод критиките, че държавата не е оказала нужната помощ на нуждаещите се.
"Беше използвана високопроходима техника, за да се превози храна и вода. Агенцията за социално подпомагане от първия ден е на място и от втория ден обикаляха по къщите", допълни той. За радост, още десетки доброволци от цяла България се включиха в спасителните дейности.
"Беше наистина много страшно, особено когато завиха сирените и ни предупредиха да се евакуираме на по-високи места. По това време бях на работа и като излязох навън, водата на улицата беше около метър", разказва местна жителка пред "24 часа". Друг разказва, че е дошла помощ от желаещи да се включат чак от 400 километра. Разпределени били в най-засегнатите места - Арапя, Кости и Бродилово.
Сред доброволците са били и Никола Русев и Георги Георгиев. Те присъствали на офроуд събор в Приморско, където също е имало поройни дъждове.
"Тук започна да вали още от предната вечер, след което чухме по новините, че нещата не изглеждат много добре. Организирахме се и със съдействието на полицията тръгвахме към Лозенец. Река Карадере беше излязла от коритото си и нямахме голям шанс да преминем", каза Русев пред БНТ.
Наложило се да се върнат, а на следващия ден потеглили към Китен.
"Там слязохме към къмпинга, всичко беше наводнено оказа се, че няма на кого да помогнем там. Отидохме към Арапя. Там колкото по-надолу слизахме, нещата ставаха по-страшни - обърнати каравани. Съдействахме с каквото можахме.
Всички от лагера в Приморско се насочихме с коли и джипове, за да помогнем. Първият ден беше неуспешен, защото водата беше твърде голяма. Хора от другите офроуд групи извозваха туристи от къмпинга в Китен. Оставаме да помагаме и днес", разказа Георгиев.
В крайна сметка, Спасителната операция евакуира стотици и в крайна сметка не коства повече животи. Щетите обаче са огромни, а спомените остават за цял живот. Местните в Царево все още продължават да треперят при всяка прогноза за дъжд и се молят бедствието да не се повтори.
Финансово, загубите се изчислиха на 38 млн. лева, по думите на тогавашния министър на финансите Асен Василев. Година по-късно, "два моста са напълно възстановени, почистени са дерета и реки и това е само малка част от дейностите досега", коментира кметът на община Царево Марин Киров пред БНР.
Той посочи, че все още Общината чака над 1 млн.лв, които е дала, за да възстанови населените места в района. А в Царево по обяд бяха отслужени заупокойна молитва и молебен за благодат, а в двора на църквата "Св. Цар Борис-Михаил" бе раздаден и курбан за здраве, разкрива NOVA.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!