Т ежко ми е, но съм радостен и доволен. Не мога да повярвам, че съм си в България.
Това заяви в предаването "Плюс-минус" по NOVA Стоил Христов - българинът, който прекара седем месеца в арменски затвор в тежко здравословно състояние.
Той беше задържан по искане на Киргизстан за административно престъпление, което по принцип не се наказва с лишаване от свобода. Преди месеци 12-годишният му син излезе на самотен протест пред сградата на Външно министерство.
6 месеца българин лежи в арменски арест, какво прави държавата
Христов сподели, че няма дума, достатъчно силна да опише колко се гордее със сина си.
"Предполагам, че това нещо може да му струва много на неговата възраст. Той се изправи пред всичко и буквално ме освободи. Казах му, че го обичам безумно много", заяви Христов.
Дете на протест пред МВнР, търси помощ за баща си
Той каза още, че няма база да сравнява условията в затворите, но тези в Армения не били от най-добрите.
"За тази една година пропуснах много. Не успях да видя как синът ми отива на училище. Поуката е, че най-близките хора винаги се проявяват в най-тежките моменти. Точно тогава разбираш кой ти е най-важен", завърши Христов.
Българският гражданин е задържан в Армения на 18 август 2019 г. по искане на властите на Киргизстан на основание на Минската конвенция за правна помощ по граждански семейни и наказателни дела на държавите-членки на Общността на независимите държави (ОНД) по повод обвинение, повдигнато в Киргизстан, за незаконно пресичане на казахско-киргизката граница през май 2017 г., съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Информацията за неговото задържане е била официално предоставена на българското посолство в Ереван на 26 август 2019 г. МВнР се е ангажирано със случая още от самото му начало, се посочва още в съобщението.
Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева два пъти досега е поставяла въпроса за оказване на съдействие във връзка със задържането на българския гражданин пред арменския си колега Зограб Мнакацанян. Веднъж по време на посещението си в Ереван на 28 октомври 2019 г., а след това и в телефонен разговор с него на 27 февруари 2020 г.
Армения е страна по редица правни конвенции в областта на осигуряването на правна помощ и правни отношения по граждански, семейни и наказателни дела, които касаят само държавите-членки на ОНД. Съгласно тези документи арменските власти могат да арестуват и екстрадират в държави от ОНД български гражданин, срещу когото има повдигнато обвинение за извършени нарушения, само на базата на включване на това лице в списъка на издирваните лица и без спазване на условието българската държава да е уведомена за съществуването на подобен казус, посочват още от МВнР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!