Десните ще поискат Европейската комисия да се намеси по договора "Южен поток", за да бъдат отстранени нарушения, заявиха в декларация, прочетена от парламентарната трибуна, от Синята коалиция.
Според сините една страна България ще губи по 40 млн. лв. годишно от транзитни такси, а от друга - са нарушени европейски договори.
С подписването на "Южен поток" правителството на Бойко Борисов предаде националните интереси, като прие на наша територия газопровод, продължение на руската газопреносна система, от който няма ползи за българските граждани, заявяват от Синята коалиция.
Страната ни, според техните сметки, ще губи 40 млн. лв. годишно транзитни такси, защото "Южен поток" превръща 90-километровия участък от националната газопреносна система от румънската граница до Провадия в ненужен участък. В същото време размерът на таксите ще бъде определен от компанията "Южен поток-България", в която "Газпром" има блокираща квота, и Русия ще цели тяхното намаляване до минимум, за да повиши конкурентоспособността си на европейския пазар, се посочва в декларацията.
От Синята коалиция посочиха още, че договорът нарушава законодателството на ЕС, защото не допуска по газопровода да се транспортира газ от трети страни. Третият либерализационен пакет изисква 50% от обема на тръбата да се предоставя на други
доставчици, а България няма да има право да транспортира по тръбата закупен от нея газ от трети страни. Затова десните ще настояват и за среща с комисаря по енергетика, за да го запознаят с опасенията си.
От коалицията твърдят още, че инвестицията е била недопустимо завишена от 1,1 на 3,3 млрд евро едностранно от Москва, без ОВОС и окончателен технически проект, без който не може да се определи размерът й. Депутатите се опасяват и, че предвиденият срок за възвръщането й е 25 години, но при пълен капацитет на тръбата.
Откровени лъжи, които от Синята коалиция знаят, че не са верни,
нарече твърденията на десните за "Южен поток" министърът на енергетиката Делян Добрев. Той дойде в Народното събрание, за да отговори пред журналисти на "десните".
Добрев препоръча да не се прави политика и опити за вдигане на рейтинг, като се заблуждава обществото.
Той гарантира, че приходите на "Булгартрансгаз" няма да намалеят и със стотинка, защото няма промяна на "входната точка", има и в момента действащ транзитен договор, който не е променен.
На твърденията, че страната ни може да загуби 40 млн. лв. годишно транзитни такси Добрев каза, че "няма един милион, няма 40 млн." и уточни, че при промяна на "входната точка", ще се измени и транзитният договор, но той ще гарантира на "Булгартрансгаз" същите приходи.
Добрев каза още, че първата конкретна цифра за стойността на инвестицията в "Южен поток" на наша територия е 3,308 млрд. евро, според оценка на проектантите. Колко ще излезе проектът, като крайна цена, ще стане ясно едва когато минат и процедурите за избор на изпълнители.
След като е налице стойността на проекта и на финансирането, ще бъде калкулирана и транзитната такса, обясни министърът.
Това, което е ясно, по думите му, е, че нормата на възвращаемост е 8% и проектът ще се изплати за не повече от 15 години - клауза, залегнала в междуправителственото споразумение от 2008г.
Делян Добрев за пореден път подчерта, че правителството на ГЕРБ не е подписвало договор за "Южен поток", а е взело окончателно инвестиционно решение за строителството на газопровода.
Енергийният министърът категорично заяви, че европейското законодателство ще бъде спазено. Каквото и решение да се вземе за този газопровод, то ще засяга всички държави, акционери в него, подчерта Добрев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!