"Има напрежение в някои държавни ведомства", заяви в студиото на "Здравей, България" президентът на КНСБ Пламен Димитров на въпрос ще има ли стачки, ако правителството реши да прави 10% съкращения в държавната администрация, поискани от финансовия министър Петър Чобанов.
"Напрежението не е само в НЗОК, както в края на миналата седмица каза лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Във всички второстепенни разпоредители с бюджетни средства има стачна готовност", добави още Димитров.
"В момента има няколко инстанции, които са готови за стачки. Никои от служителите в тях не са запознати с реалните намерения на управляващите. Между 11 и 15 хиляди души могат да излязат на протест", категоричен бе президентът на КНСБ.
"Тези действия са опит на управляващите да закърпят бюджета. Това обаче не е добра идея. Напрежение има в традиционните сектори, в които от години няма дългосрочни решения: въгледобива, енергетиката, жп сектора, транспортния сектор. Още тази зима, ако няма решения, може да има сериозни катаклизми в тези сектори. Не е задължително обаче това да са стачки на улицата", заяви още той.
По думите му е проблем, че има неяснотата около това
кой всъщност е държавен чиновник.
"И работещият в затвора се води на държавна длъжност. Като кажем „администрация” не е ясно за какво става въпрос, тя е много разтегливо понятие. При Дянков държавните служители станаха 135 000 души, след като бяха включени НОИ, Здравната каса и още 40 ведомства, които не бяха държавни служители. В агенцията за социално подпомагане също има хора, които са държавни работници, а взимат мизерни заплати за да работят в много тежки условия. В тези служби има напрежение и ще има протестни действия", добави Димитров.
Президентът на КНСБ изтъкна две стъпки, които трябва да бъдат предприети, за да се избегнат подобни проблеми.
"Първо, когато се прави оптимизация на персонала, да се вземе под внимание електронното управление. Второ – В приходните администрации, контролните администрации – инспекция по труда, инспекция по храните, РИОКОЗ , агенциите които работят с хората – не трябва да има съкращения. Там дори трябва да се увеличи работната сила. В министерствата обаче със сигурност ще има излишни кадри", каза той.
От КТ "Подкрепа" също изразиха днес несъгласие във връзка със заявеното 10-процентно съкращение в държавната администрация.
"Всеобщо схващане след населението е, че администрацията у нас е "раздута". Вероятно това е така, но когато има нужда тази система да се оптимизира, това трябва да стане по един ясно дефиниран план, коментира на пресконференция днес президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
Той заяви, че синдикатът се противопоставя на подобен подход от страна на премиера, който бил механичен.
Има ведомства, където има недостиг на кадри, като Главна инспекция по труда (ГИТ), например, отбеляза Тренчев.
По думите му, ако е имало предложение за план с аргументи, в което да участва и синдикатът, тогава е нямало да има такава съпротива от страна на конфедерацията.
В писмото си Петър Чобанов поиска от ръководителите на 49 държавни структури да освободят 10% от хората си до края на годината и да планират бюджета си за 2014 г. при 10% по-малка численост на служителите си.
"Съкращенията в държавната администрация няма да са точно 10%. Не знам защо сте разбрали за 10% съкращения, не са толкова, по-скоро имаме в проектобюджета по-ниски текущи разходи и изискване да се предложат структурни оптимизации. Все още дискутираме кои звена препокриват своите функции и как могат да бъдат оптимизирани", каза вчера премиерът Пламен Орешарски на пресконференция в Шумен в отговор на журналистически въпрос.
Той добави, че никога не е коментирано "механично 10 на сто съкращение". Фискалните икономии в случая не са самоцел, по скоро са подобряване на функционирането на администрацията като цяло.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!