„Апелирам към всички пациенти, които се прибират от рисковите зони, да спазват 14-дневната карантина, защото това е единственият начин да се ограничи развитието на епидемията в страната. Говоря за тези, които нямат симптоми. Тези, които имат, ще бъдат приети в съответните лечебни заведения. Седят в къщи, 14 дни, изолирани, включително от близките”, заяви в ефира на „Здравей, България” по NOVA д-р Гергана Николова, член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз.
„Имаме право да издаваме болнични за карантина”, подчерта д-р Николова.
Борисов: 14 дни карантина за дошлите от рискови държави
„За момента няма специфично средство срещу коронавируса. Но всеки един имуностимулатор би бил добре дошъл, защото като всеки един вирус той ще удари хората с по-слаба имунна защита”, каза д-р Гергана Николова.
Тя посочи, че хората в карантина, трябва да спят и да се хранят в отделна стая, като всичко, до което се докосват, трябва да се дезинфектира след това.
„Ако температурата се повиши, ако има кашлица или болка в гърлото, се обажда по телефона на личния си лекар или на районния център по здравеопазване. Не се качва в метрото, за да отиде до близкото лечебно заведение и да каже: „Аз имам съмнения за коронавирус”. Изследвания ще се правят в специализираните и определени от министъра лечебни заведения, където ще се настаняват такива болни. Това са Инфекциозна болница, ВМА и „Пирогов”, поясни д-р Гергана Николова.
Дни на тревога в Италия, какво се случва с българите там
„За всеки един пациент, за когото лекар е назначил теста за коронавирус, този тест ще бъде безплатен”, посочи специалистът и добави: „Този тест е абсолютно безсмислен да се прави, тогава, когато няма симптоми, защото той ще даде отрицателен резултат, независимо дали човек е носител на вируса”.
„На този етап има голяма разлика между вдигнал температура, който е живял само в София, не е пътувал в чужбина и не е имал връзка с лица извън България, и такъв, който е вдигнал температура и се връща от държава, където е регистриран коронавирус”, каза д-р Гергана Николова.
„Ако се връщаме от Италия или от Китай и имаме температура, болно гърло, кашлица, тогава би трябвало да действаме точно по този начин, който описа колежката”, коментира генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, председател на Националния щаб срещу разпространението на коронавируса.
Той подчерта, че болните не трябва да се опитват самоинициативно да посещават лечебни заведения. Първо трябва да се свържат с личния си лекар.
Трима от Хасково, завърнали се от Италия, са под карантина
„Има възможности за обявяване на карантина от личния лекар”, посочи проф. Мутафчийски.
„Държавата реагира с много адекватни действия, като обяви най-висока степен на забрана за пътуване в Китай с конкретни инструкции за нашите граждани там”, смята проф. Мутафчийски.
„Средно около 5000 души се прибират с въздушен транспорт за седмица от Италия, поне още толкова по сухоземен път. Аз не препоръчвам да ходят на работа и да ограничат контактите с близките”, каза генералът.
Той посъветва всичко, които се връщат да се свържат с личния си лекар и да поискат карантина и болничен, ако е необходимо.
Близо 200 случая на повторно заразяване с коронавируса
„В момента няма лечение, което да е утвърдено срещу коронавирус”, отчете проф. Мутафчийски.
По думите му в болниците за лечение на пациенти с коронавируса в момента се използват медикаменти срещу грипни заболявания, както и някой лекарства срещу СПИН. А заразяване е възможно при пипане на всякакви повърхности, включително и пари.
Правителството вчера сформира специален щаб заради епидемията по света. Той започна работа веднага, а ситуацията ще следят представители на всички институции.
Тръмп: Коронавирусът е под контрол в САЩ
„Вчера едно от първите неща, които обсъди кризисният щаб, е именно доставката на лекарства. При положение обаче,че няма развито лечение в световен мащаб, ще е трудно да се ориентираме с какво да снабдим. Засега се снабдяваме с това, което е най-утвърдено”, заяви проф. Мутафчийски.
По отношение на недостига на предпазни средства дори в болничните заведения той каза:„Това наистина е сериозен проблем и беше едно от първите неща, които обсъждахме. До момента са раздадени около 8 000 костюма, за да може да бъде защитен персонала”.
„Лудогорец” засега ще играе с „Интер” без публика, но се говори, че може да се промени ситуацията и да се играе на друг, неутрален терен. Крайното решение не е взето. Те ще ограничат контактите си до минимум там, така че няма да има проблем. Ако продължава ситуацията да се развива по този лавинообразен начин там, може да се вземе решене и за друг терен. Не съм компетентен обаче, за да го кажа със сигурност”, коментира проф. Мутафчийски.
„Смъртността от коронавируса е много малка в сравнение с други опасни инфекции”, категоричен е председателят на Националния щаб срещу разпространението на заболяването.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!