"Преди всичко съм благодарен. Това е за историята на България. Благодаря на Господа, че съм доживял този момент. Страшни емоции са. Какво ли не минава през мисълта ми в такива моменти".
Това емоционално каза пред журналисти Симеон Сакскобургготски, който посрещна тленните останки на дядо си цар Фердинанд I в Двореца "Врана".
"Този акт показва, че уважаваме миналото си, признаваме го и го зачитаме. Мисля, че е много по-добре да е тук - в семейната крипта", добави Сакскобургготски.
Кобург се прости с тленните останки на българския цар Фердинанд
Той изрази дълбока надежда връщането на останките на цар Фердинанд да е символ на единение на българската нация.
"Дай, Боже! Това е сигнал към нашето настояще, най-вече да гледаме към бъдещето. Ако нямаме представа за миналото, не можем да очакваме много за бъдещето", заяви Симеон Сакскобургготски.
Малко преди това започна поклонението пред тленните останки на цар Фердинанд. В двореца "Врана" влязоха официалните гости, сред които са трима бивши председатели на Народното събрание - Росен Желязков, проф. Огнян Герджиков, Борислав Великов, бившите министри Даниел Вълчев, Миглена Кунева, Меглена Плугчиева, бившият служебен премиер Марин Райков, внушителна група политици от ГЕРБ начело с Тома Биков, столичният кмет Васил Терзиев, Йордан Цонев, президентът Росен Плевнелиев и съпругата му, председателят на БАН акад. Ревалски, общественици, монархисти, политолози и обикновени граждани.
Ковчегът с тленните останки на царя бе внесен в двореца от гвардейци под звуците на първия български химн “Шуми Марица” и траурни маршове. Ковчегът бе посрещнат от представители на българското царско семейство, сред тях са децата на българския цар и бивш премиер Симеон Сакскобургготски - княз Кирил, княз Константин-Асен, княгиня Калина и съпругът й Китин Муньос. Присъстват представители на българското православно духовенство начело с митрополит Антоний, както представители и на другите вероизповедания у нас.
Ковчегът бе покрит с щандарт с жълто, бяло и черно, които са характерни цветове за германската държава Саксония, откъдето произхожда династията Сакс-Кобург и Гота. Те са привнесени у нас от цар Фердинанд и са част от лентите на висшите държавни отличия на Третата българска държава.
В залата бяха показани и лични документи от архива на цар Фердинанд: паспортът, с който пристига в България през 1887 г., документите, с които осъществява своите научни пътувания в Южна Америка и Африка, както и последната му лична карта, издадена от американските окупационни власти в Германия през 1946 г.
По-рано днес тленните останки на цар Фердинанд пристигнаха са в София. Те бяха транспортирани от Германия до България с военен самолет съгласно приетото решение на Министерския съвет.
Тленните останки на цар Фердинанд бяха пренесени от град Кобург в София с военен самолет, който кацна пред правителствения ВИП на летище София. Ковчегът беше свален и пренесен от гвардейци и тържествено положен в катафалка, която ще отпътува към дворец „Врана“.
Добре дошъл у дома, царю Фердинанд!
Министерството на отбраната организира и осъществи транспортирането, а Министерството на външните работи координира тези дейности. Необходимите финансови средства се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходи по централния бюджет за 2024 година, информираха по-рано днес от Министерския съвет.
Решението на служебния кабинет е прието във връзка с писмо от инициативния комитет за връщане на тленните останки на цар Фердинанд, подписано от проф. дин. Петър Стоянович и доц. д-р. Ивайло Шалафов. Преди да предприеме действия, служебният кабинет се обърна за становище както към Народното събрание, така и към президента. Не бяха получени възражения от нито една от двете институции, след което МО и МВнР се ангажираха с транспортирането на тленните останки, припомнят от пресслужбата на кабинета.
Траурната церемония започва в 15:30 ч. в дворец „Врана“ и е отворена за граждани.
Цар Фердинанд умира на 10 септември 1948 г. в град Кобург, Германия, на 87-годишна възраст. Първият цар от Третото българско царство лежи оттогава непогребан в криптата на църквата "Св. Августин". В понеделник с църковна служба жителите на Кобург се простиха с тленните останки на цар Фердинанд, преди да бъдат пренесени в София.
Погребението му в България през всичките десетилетия е било невъзможно поради външно- и вътрешнополитически причини и сложното международно положение. Това обстоятелство е преодоляно днес, когато България е пълноправен член на ЕС и светът се стреми да гледа към общото си бъдеще, а не към разделенията на миналото.
„Милата ми България“ е споменавана многократно от боледуващия цар Фердинанд, преди да си напусне този свят. Днес това негово желание най-сетне е изпълнено.
В криптата на „Врана“ ковчегът на цар Фердинанд ще бъде положен в нов саркофаг, изграден от тъмночервен мрамор.
Пренасянето на тленните останки на цар Фердинанд е по инициатива на цар Симеон и княгиня Мария Луиза и осъществено от техни пълномощници.
Преговорите и подготовката по пренасянето продължават около шест месеца, с различна интензивност, като за финалната фаза подкрепа оказват и Министерство на отбраната и Министерство на външните работи. За каузата помагат и Народното събрание, Президента на Републиката, Светия Синод, както и Министерски съвет.
На 30 май царското семейство ще положи ковчега на цар Фердинанд в саркофага му в криптата на „Врана“ в тесен кръг;
След завършването на санирането на двореца „Врана“ посещенията в криптата ще станат част от графика на посещения в музея.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!