Вицепремиерът и финансов министър в оставка Симеон Дянков съобщи пред журналисти на влизане в президентството, че ще представи на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност доклад, от който ще стане ясно, че държавата не е фалирала.
Към 25 февруари 2013 г. фискалният резерв е в размер на 4 010,2 млн. лв.
Във фискалния резерв към днешна дата има 4,1 млрд. лева плюс 600 милиона, които са авансови плащания и Брюксел ги дължи на България, така че фискалният резерв е 4,7 милиарда към днешна дата, обясни Симеон Дянков.
Традиционно в началото на годината размерът на фискалния резерв се намалява поради календара по обслужване на дълга и по-ниските приходи в началото на годината, сочи информацията за състоянието на публичните финанси към февруари 2013 г., представена от Дянков на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
Изключение правят предкризисните години 2007 - 2009 г., през които в януари има нарастване на фискалния резерв поради по-високи постъпления от ДДС в резултат на огромните разходи в края на предходната година.
През януари 2013 година се направиха значителни плащания в размер на около 1,9 млрд. лв., свързани с изплащане на емитирания от правителството на НДСВ дълг, се посочва в информацията.
Независимо от допълнителните тежести,
в началото на 2013 г. нивото на фискалния резерв е по-високо от същите месеци на 2012 г.
Допълнителното натоварване на бюджета с директните плащания на земеделските производители е в размер на 840 млн. лв., които се изплащат авансово за сметка на фискалния резерв.
Общият размер на платените до сега през 2013 г. суми е със 120 млн. лв. повече от 2012 г., което също трябва да се има предвид при съпоставката на двете години.
Допълнително влияние върху фискалния резерв в края на 2012 г. оказаха значителните трансфери по оперативните програми, които от сметки на фискалния резерв отидоха по сметки на общините. Общият размер на тези средства към началото на февруари е 798 млн. лв. докато в края на ноември 2012 г. са в размер на 414 млн. лв. С други думи фискалният резерв е намален с 384 млн. лева, се казва в анализа на Дянков.
Няма никакви причини да се говори и да се спекулира с финансовата стабилност на България. За момента тя е една от най-стабилните държави в Европа, подчерта финансовият министър в оставка.
Както в миналото са се опитвали, така и сега социалистите се опитват да доведат държавата до фалит, каза още Симеон Дянков.
В сравнение с началото на мандата просрочените задължения на централно ниво са намалели 83%, на местно ниво в общините - с 21 %. Общо просрочията са намалени с 66%.
Общините с най-голям размер на просрочените задължения към края на януари 2013 г. са Столична община с 18,4 млн. лв., Перник – 13,7 млн. лв., Кърджали – 11,3 млн. лв., Сливен – 7,1 млн. лв., Дупница – 6,4 млн. лв., Видин – 6,0 млн. лв., Смолян – 4,3 млн. лв., Карлово – 4,2 млн. лева, Силистра – 4,2 млн. лева и Белоградчик – 4,0 млн. лева, сочи информацията, представена от Дянков.
Към края на януари 2013 г., спрямо юли 2009 г. просрочените задължения на Столична община намаляват с най-голям темп като размерът на намалението е за над 38,4 млн. лева.
С над 1 милиона лева намаляват просрочените задължения и на общините: Хасково с 4,5 млн. лева, Ямбол – 4,3 млн.лв. Бургас – 3,2 млн. лева, Шабла – 1,7 млн.лева, Карнобат – 1,6 млн.лева, Приморско 1,2 млн. лева, Долна Митрополия с 1,1 млн. лева.
От друга страна, общините с най-голямо увеличение на просрочените задължения (с над 3 млн. лева) са: община Перник - с над 7,5 млн. лева, следват Сливен – 7,1 млн. лева, Дупница – 5,0 млн. лева, Кърджали – 4,7 млн. лева, Ракитово – 3,9 млн. лева, Велинград – 3,2 млн. лева, Белоградчик – 3,0 млн. лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!