Р еспектиращите рокери от руските "Нощни вълци", известни особено с взаимните си симпатии с руския президент Владимир Путин, ще посетят и България.
Това ще стане в рамките на мотосъбора "Славянски свят 2016", който потегля на 23 юни и ще мине през 12 държави - крайната им точка е словашкия град Нитра.
Според организаторите проектът им цели укрепване на диалога между славянските народи,
да напомни за вековната дружба, за общите страници в историята и да разпространи особеностите на руската култура и език.
По време на този мотосъбор във всяка от държавите ще бъде засадено "славянското дърво" липа като символ на единството на славянските народи - "стволът е общата ни история, клоните са народите, листата са хората".
На самом деле оккупация Крыма началась 5 лет назад.
— Valentine Kleyner (@v_kleyner) February 29, 2016
Просто никто не заметил.
Путин и "Ночные Волки" в Крыму в 2010. pic.twitter.com/4fE69lud5S
Андрей Бобровский, ръководител на проекта "Нощни вълци. Пътища на Победата" обясни и за друга мисия на мотопохода. "В днешна Европа е в ход акция за разединение на народите - и сред славянските това е особено ярко изразено - и затова трябва да помним общото си минало и да пазим славянския свят, да не позволяваме на Запада и на разни политици да нарушат "народната дипломация".
„Нощните вълци“ у нас по план ще прекосят
цялата страна в края на месеца - ще се качат на връх Шипка и ще минат през Рилския манастир, като ще се появят и в София.
Това обаче няма да е първото им идване в страната - през 2011 година бяха в Габрово.
Руска провокация обаче видя в това посещение Александър Йорданов - бивш депутат от СДС, председател на парламента и посланик в Македония.
"След провокацията на професионалните руски биячи, представящи се за „футболни запалянковци” в Марсилия, на дневен ред е нова руска провокация. Руският рокерски клуб "Нощни вълци", известен с близостта си с руския президент Владимир Путин и най-вероятно финансиран от Кремъл, ще провокира преминаване през България", е написал Йорданов в профила си във "Фейсбук".
Рокерите и Путин неведнъж са демонстрирали топли отношения, като той често взима участие в изявите им.
"Вълците" обаче по всичко личи, че не са обикновени рокери
- след анексирането на Крим, те направиха голям Събор на полуострова, с който подкрепиха присъединяването му от Русия. Президентът им Александър Залдостанов пък е включен в забранителния списък на ЕС, който е част от международните санкции срещу Федерацията.
Такава бе например големият събор на Вълците в Крим, с който те подкрепиха присъединяването му към Русия през март, също и мотопарадът в сепаратистката крепост Луганск, Източна Украйна.
Преди близо година немският "Билд" написа, че
във финансирането на руския мотоклуб участват хора от Главното разузнавателно управление
на Генералния щаб на руската армия, от руската отбранителна промишленост, а също и от среди от организираната престъпност.
До 2009 г. "Нощни вълци" е бил съвсем обикновен мотоклуб, след което започва целенасочена политическа подривна дейност. В сдружението постъпват все повече руски националисти и оттогава то започва да получава пари от тайни източници, твърди немското издание.
ПУТИН и "НОЧНЫЕ ВОЛКИ" pic.twitter.com/JVeAI5bAo9
— Серёга ШМЕЛЬ (@Schmel2012) May 16, 2015
По време на нашествието в Крим рокерите от клуба са се
сражавали на страната на войниците на Путин и са имали достъп до руско оръжие.
Андрей Бобровский бил и собственик на успешно предприятие в Крим за строителство на подземни съоръжения, което получава поръчки от Кремъл.
Переживал за их отношения больше, чем за свои. #Путин #Ночные #Волки #Россия #Польша #Украина @ukrpatriotclub pic.twitter.com/Asc4KyfeLH
— Ukrpatriotclub (@ukrpatriotclub) April 30, 2015
По данни на "Билд" в Германия има поне едно регионално подразделение на "Нощни вълци" – в Тюрингия.
Неговите основатели са пенсионирани военни, бивши военнослужещи в елитните части на Националната народна армия на бившата ГДР.
Според експерти, цитирани от "Билд", приближеният до Путин рокерски клуб е задействан в хибридната политика на Русия спрямо Запада.
Клубът е създаден през 1989 г., малко преди да се разпадне СССР.
Точният брой членове към момента се пази в строга тайна, но според разумни оценки става дума за 5000 моторджии, сред които е човекът, управляващ с желязна ръка Чечения - Рамзан Кадиров.
Преди една година, например, Полша не пусна "Вълците" на своя територия - тогава те искаха да направят поход от Москва до Берлин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!