Н ай-голямото количество валежи от дъжд е регистрирано в Бургас - 28 л/кв. м, а на връх Мусала е валяло сняг. Това съобщи за Агенция "Фокус" дежурният синоптик от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
В Кърджали е регистрирано количество от 22 л/кв. м, в Сливен - 21 л/кв. м, Карнобат и Хасково - 20 л/кв. м, в Стара Загора - 16 л/кв м.
Градушка е регистрирана в района на Ахтопол. Тя е била с размера на грахово зърно.
На Мусала вали сняг, а на Мургаш и Рожен е валяло само дъжд.
Заради обявеното от НИМХ предупреждение от втора степен за интензивни валежи и гръмотевични бури в 8 области в Източна България и първа степен в 17 области от страната,
държавата засилва контрола на язовирите.
Това се случва по нареждане на министъра на икономиката Емил Караниколов, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/.
Мерките се налагат във връзка с
Опасно време. Поройни дъждове, сняг в планините
Оперативният щаб на Главна дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях" /ГД НЯСС/ е в готовност за действия при усложняване на метеорологичната обстановка. Във връзка с горното служителите от ГД НЯСС поддържат непрекъсната комуникация със собствениците за повишаване на водните нива в язовирите и състоянието на язовирните стени и съоръжения към тях. Язовирите са с осигурени свободни обеми и са в състояние за поемане на висока вълна от потенциални валежи.
До областните управители са изпратени указания за предприемане на мерки от собствениците на язовирни стени и съоръженията към тях по смисъла на чл.141, ал.1, т.5 от Закона за водите, а именно: да регулират и поддържат водните нива в язовирите гарантираща безопасната им експлоатация и недопускане на аварийни ситуации и създаване на риск от наводнения, както и да се осигурят проектните проводимости на преливниците и да се предприемат действия за недопускане запушването им. Изпратени са писма и до Началниците на Регионални отдели от ГД НЯСС с готовност да се следят водните нива на язовирите на териториите на съответните области , с особено внимание на язовирите с висок потенциален риск и каскадните язовири.
Проливен дъжд в Смолян
Проливен дъжд, придружен с гръмотевици, вали в Смолян, предаде "Фокус".
Валежът продължава около час, като в последните минути е интензивен. Пътните настилки в града са мокри и хлъзгави. По стръмните улици се стича вода, а по равните на места има големи локви и при шофирана е възможно да се получи аквапланинг, затова водачите трябва да шофират със съобразена скорост.
За днес за област Смолян е обявен жълт код за валежи от дъжд, като очакваните количества са между 20 и 30 л/кв. м, а на места до 40 л/кв. м.
Лошо време на Балканите
За гръмотевични бури и силен дъжд беше съобщено в части на Западна Гърция, включително Йонийските острови.
Според метеорологичната служба на Атинската национална обсерватория метеорологичният фронт бавно се движи на изток и ще засегне почти цяла Гърция, с изключение на остров Крит.
Училищата на йонийските острови Итака и Кефалония бяха затворени в петък поради силна буря, която се стовари върху островите рано сутринта.
Thunderstorms, hail hit western and central Greece, Attica https://t.co/vo58zYa4Lc pic.twitter.com/EkDgCEf6BS
— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) 4 октомври 2019 г.
Гръмотевични бури и силен дъжд бяха съобщени във Волос, централна Гърция.
Дъждът, който започна да вали късно в четвъртък и все още се излива, предизвика проблеми и в района на Янина. 80-годишен мъж оцеля като по чудо, когато пътят се срути, докато минаваше с колата си в село Като Залогос. Възрастният мъж беше спасен от местни жители на селото.
Проблеми бяха докладвани и в други части на Янина, като свлачища, скални падания и наводнени реки и потоци, пренасящи кал и отломки.
На Халкидики токът спря, а в Атина падна градушка с големината на яйце.
Very large hail in Athens, Greece this afternoon, October 4th! Report: Βασιλης Καραγκουνης / @Meteoclub - posted with permission. pic.twitter.com/XrDtiiLBw6
— severe-weather.EU (@severeweatherEU) 4 октомври 2019 г.
Лошото време, което обхвана Балканите през последното денонощие, доведе и до падането на първия за сезона сняг в региона, отбелязват македонските средства за масова информация. Порталът Press 24 съобщава, че след драстичния спад на температурите с повече от 10 градуса по Целзий в планината Яхорина и Белашница в Босна и Херцеговина се е образувала снежна покривка, макар че според синоптиците тя няма да се задържи. Термометрите в региона са паднали до минус два градуса под нулата.
"Планините в Черна гора побеляха", предаде електронната медия "24 Инфо", като уточни, че е паднал сняг в планината Дурмитор. През следващите дни в страната се очаква променливо облачно време, допълни медията.
Само за няколко часа Северното Адриатическо крайбрежие и Горски котар в Хърватия бе обхванато от лошо време, придружено с интензивни гръмотевични бури и наводнения, съобщи по-рано македонското електронно издание МКД.
Бурните облаци се насочват по-широкия крайбрежен район, така че в Хърватия се очакват още силни бури, предупредиха синоптиците. В цялата страна е в сила жълт предупредителен код.
Силни гръмотевични бури и ветрове удариха и столицата Загреб в четвъртък, като части от града се оказаха под вода. Проливни дъждове засегнаха също и Задар и околностите му.
Чудовищният ураган „Лоренцо” идва към Европа
До 31 градуса през октомври, какво ще е времето, ще вали ли
В Тихия океан се заражда ужасяваща топлинна вълна
Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!