С игнал за проблемна партида с инсулин. За това алармира зрителят на NOVA Александър Тачев, който страда от диабет повече от 40 години. При поставяне на лекарството, спазвайки назначената му доза и без да е променял режима си, нивата на кръвната му захар станали необичайно високи.
Здравното министерство забрани износа на определени лекарства
"Говоря за стойности от порядъка на 20 и нагоре, което е далеч от нормата 5-6 или за диабетик да кажем 7", обясни той.
"Предложих му понеже имаме няколко флакона от тази партида – да пробва със следващия, може самият флакон да има някакъв проблем. Вторият по абсолютно същия начин – на следващия ден захарта му беше 20", сподели съпругата на Александър - Велимира.
Удължиха забраната за износ на инсулин и някои антибиотици
Притеснени, че проблемът може да засяга цяла партида инсулин, семейството подава сигнал до Здравната каса и ресорното министерство. Все още чакат отговор от тях.
"Очаквах някой да звънне, да каже – дайте да го видим този инсулин, да направим изследвания – не съм подала сигнал за дефектни шапки, сапуни или шампоани. На него животът му зависи от този инсулин", възмущава се Велимира.
След като използвал друга партида от същия инсулин обаче, те се върнали до обичайните нива. В отговор до NOVA от здравното министерство обясниха, че по сигнала работи Изпълнителната агенция по лекарствата. Проверката обаче все още не е приключила.
Казуса коментираха и фармацевти.
"Партидата се освобождава преди да се достави на дистрибутора – тогава тя е била наред. Камионите, в които се превозват, са специални, проследява се температурата през цялото време. А после се преглежда дали по време на пътуването е имало момент, в който температурата се е повишила. Пренася се до аптеките, като трябва и те имат хладилници. Разбира се някъде може да има проблем", заяви Николай Костов.
Пробив: Учени откриха ключ за предотвратяването на диабет тип 1
"Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) е предприела незабавни действия по осигуряване на стандарт за провеждане на изпитване на конкретната партида от лекарствения продукт. След провеждането на изпитванията, информацията и резултатите ще бъдат предоставени на жалбоподателя, МЗ и РЗОК-Русе. До момента в ИАЛ не са постъпвали други сигнали за липса на ефект при употреба на лекарствения продукт", се казва в становището.
Въпросът може ли инсулинът да е съхраняван погрешно, от производителя, дистрибутора, аптеката или дори пациента, подлежи на проверка. Ако обаче първо се установи, че проблемът обхваща цялата партида от лекарството.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!