З а да се стабилизира положението в енергетиката, трябва всички участници в сектора да направят отстъпки и да има последователна политика.
Това каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов в интервю за БНР.
Трябва да се постигне един консенсус от институциите за това какво трябва да се направи, което донякъде беше постигнато от миналото служебно правителство, но после не беше продължено, заяви още той.
По думите му идеята на Енергийния борд е след като се постигне консенсусът, да се постигне и съгласие на надпартийно ниво, че тези стъпки трябва да се следват.
"Надявам се Енергийният борд да заработи в рамките на служебното правителство и в него ще участват всички структуроопределящи единици на енергийния пазар. Имаме план, който ще изпълним чрез Енергийния борд. Елементите са, че всички участници на пазара ще трябва да направят отстъпки", посочи той.
Чувствам се доста уверен в това, което трябва да се направи в следващите няколко месеца, а и за по-напред, заяви още министър Щонов.
"За мен най-важното е да се покаже по-голяма прозрачност в това как се вземат решенията в тези сектори. Да се стабилизира най-вече във финансов план работата в енергийния сектор, където има големи натрупани дългове поради редица неефективности в сектора непрекъснато се увеличава задлъжнялостта на БЕХ, който комбинира всички държавни предприятия", добави той.
Щонов беше категоричен, че има необходимост от структура като БЕХ, като се аргументира, че България е малка държава и в цял свят се забелязва тенденция да се окрупняват големите предприятия, за да имат по-голяма финансова стабилност и по-голяма сила на пазара.
"Знаете колко са големи енергийните гиганти навсякъде в Европа, така че бих казал, че БЕХ е прекалено малък за мащабите на Европа, а България иска да бъде ефективен участник на енергийния пазар и на регионалния, и на европейския", каза Щонов.
Правният анализ на договора с „Уестингхаус“ продължава
На този етап няма опасност за България или за БЕХ и АЕЦ „Козлодуй“ да се направят разходи, които после трябва да бъдат връщани, но важното нещо на този договор да се види какво точно цели, смята Щонов.
Едва ли ще се стигне до режим на тока, тъй като към момента в България има излишък на произвежданата електроенергия,
заяви служебният министър на икономиката и енергетиката. В края на миналата седмица вицепремиерът Екатерина Захариева заяви, че страната ни е заплашена от режим на тока през есента и зимата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!