Щ етите от болестта „син език" в страната може да надхвърлят 10 млн. лева, прогнозира в интервю за Дарик радио зам.-министърът на земеделието Георги Костов.
Въпреки че нямат правомощия и време да правят проверка доколко адекватни мерки са били взети след първите сигнали за заболяване на животни в България, доц. Георги Костов увери, че се събира информация по случая.
Първият случай за „син език" в съседна Гърция е бил официално съобщен още на 15 май, а при нас първият случай е констатиран на 30 юни - време, в което е трябвало да бъдат взети предпазни мерки. Задачата ни сега е да помогнем на стопаните, подчерта зам.-министърът на земеделието:
„Стопаните нямат време да ни чакат да проучваме и да правим разследване. Дадената информация по кметствата все още не е достигнало до всички стопани, например разделянето на болните от здравите животни на много места не се случва и хората са в неведение какво да правят. На места драмата е трагедия. Ако говорим с числа на национално ниво, на пръв поглед нещата изглеждат не толкова драматични. В България имаме около 1,3 милиона овце, от които са загинали 4000, което е по-малко от 2%. Това не е утеха за стопаните, които са ги загубили тези животни", каза Костов.
Според него утихването на болестта може да се очаква едва около ноември, когато със застудяването ще изчезнат и комарите:
„Можем да вземем превантивни мерки, като пръскаме срещу комари, което се прави активно през последните седмици".
За пореден път той подчерта, че стопаните ще бъдат обезщетени за загубените животни: „Това е малка утеха. Пазарните цени са над 100 лева за овца. Те ще получат и съответните доплащания за глава животно. Обезщетенията ще дойдат единствено от нашия бюджет. Тези пари ще бъдат гарантирани в бюджета".
Георги Костов обясни, че загубите няма да свършат с обезщетенията на стопаните: „Първо, възстановяването на плоголовието ще изисква време. Второ, борбата с болестта почти задължително ще ни вкара в процедура за ваксинация през ранната пролет. Тази ваксинация със сигурност ще бъде свързана със забраната за износ на живи животни. Нашите производители ще търпят щети, косвените загуби могат да бъдат много повече освен че самата ваксинация е скъпо дело. Щетите със сигурност ще надхвърлят 10 милиона лева, да не съм лош пророк, но може и да е по-висока сумата".
Доц. Георги Костов призова за пореден път органите на местната власт и ветеринарните лекари по места да оказват пълно съдействие и да разясняват на стопаните нужните мерки, особено в по-отдалечените населени места, където информацията достига трудно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!