„Най-напред правим допитване до родителите, които са ни основният и най-важен партньор. Да видим какви са техните нагласи въобще по отношение на това има ли смисъл да тестваме с антигенни тестове децата”, заяви пред NOVA директорът на дирекция „Приобщаващо образование” към МОН Грета Ганчева.
„20% от родителите на ученици са попълнили до вчера анкетата, в която се пита дали са съгласни децата им да бъдат тествани с бърз антигенен тест. Половината от тях са дали съгласие, другата половина - не. Към момента не можем да вземем адекватно решение дали да предприемем това действие”, отчете Ганчева. По нейните думи допълнителна информация родителите могат да намерят на страницата на „Учители бг” във Фейсбук.
Масово тестване на учители, първият град е Пловдив
Тя поясни, че поне 70% от децата от класа трябва да се тестват, за да се прецени реалната ситуацията. Тези, които дадат положителна проба за наличие на антитела към коронавируса ще се обучават временно дистанционно.
„Тестването ще бъде проведено сред желаещите ученици от 1 до 12 клас, на този етап не се предвиждат бързи антигенни тестове за децата в детските градини. То няма да е задължително, а доброволно и със съгласието на родителите на учениците”, допълни Ганчева.
За резултатите на всеки един ученик ще бъдат уведомени лично неговите родители.
Заради недостатъчната подкрепа от родителите обаче „към момента няма смисъл да правим тестове за антитела, тъй като броят на децата ще бъде недостатъчен, за да се даде тази преценка, която се очаква”, поясни Ганчева.
В много училища в страната бяха проведени анкети за нагласите на родителите за възможността да се направят бързи антигенни тестове сред децата и учениците. Това предизвика остри полюсни реакции сред родителите.
Ангелов: Обмисляме промяна на мерките от началото на февруари
„Отказах детето ми да бъде тествано, защото нямах никакво време да взема информирано решение. Не получих информация за това как ще бъдат вземани тези тестове, как ще се използват данните и какво ще се случва при евентуален положителен тест на детето ми”, заявява Мая Цанева, която е майка на първокласник.
Тя разбрала за тестването в понеделник сутринта от групата във „Вайбър” на родителите на децата от класа.
„До обяд аз трябваше да реша. Когато се обадих на учителката на сина ми, която е изключително мил и ерудиран човек, не можа да отговори на въпросите ми, тъй като никой не я беше информирал какви отговори да ни даде”, посочи Цанева.
„Антигенните тестове биха помогнали за справянето с проблема. Но те трябва да се извършват регулярно и ежеседмично, за да може инфектираните деца да бъдат отстранявани от здравите своевременно. Това,което ме притеснява е, че няма алгоритъм за децата,които вече са прекарали ковид-19 и имат изградени антитела”, смята Атанас Месечков, който е баща на момиченце, посещаващо детска градина.
По думите му дъщеря му ще бъде травмирана, ако чуждо лице се опита да ѝ направи антигенен тест.
„Тя е на три години и половина и вероятно след подобен случай може да откаже да посещава детска градина”, смята Месечков.
„Тестването на ученици е доброволен акт. Ако един родител иска да получи информация, може да попита за всичко. Ако не иска, пише в декларацията „не” и точка по въпроса. Няма да има никакви последици за него и за ученика”. Това обяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на редовния брифинг днес за епидемиологичната обстановка в България.
„Прави се скрининг, за да хванем ранни случаи на заразени, да ги изведем от средата и да намалим риска от заразяването на другите ученици, учители и родители. Колкото по-рано се случи това, толкова по-малък е шансът да възникне епидемичен взрив”, обясни Кунчев.
Този тип скрининг ще важи само за училищата. „Имаше разминаване, на места са пуснали списъци и в ясли, и в градини. Нямаме такова намерение за тях, това се прави само в училищата”.
Главният държавен здравен инспектор отговори и на някои технически въпроси от родители.
„Тестването се прави от този, който има право да го прави – т.е. медицинската сестра или лекаря в училището. Ако няма такъв, се прави от външен екип от квалифицирани специалисти, които много добре знаят как да бръкнат в носа на едно дете”, посочи Кунчев. „Начинът на вземане на проба е инвазивен. Да, не е приятен, но не е нещо, което може да доведе до здравен риск".
По думите му към момента не е резонно да се правят тестове на учениците за наличие на антитела.
„Идеята е да търсим реална полза от това изследване и пак казвам – решението е изцяло на родителите”, подчерта Кунчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!