Н яма огромен риск за битовите потребители след въвеждането на либерализация на пазара на ток за бита. Ще има прекалкулиране, но разходите за домакинствата ще бъдат почти същите. На регулирания пазар всички получаваха евтина енергия. В бъдеще няма да бъде така. Има редица домакинства, които имат възможност да си плащат реалните цени, така че ще бъдат подпомагани само уязвимите.
Това каза председателят на Българския енергиен и минен форум инж. Иван Хиновски пред NOVA.
Президентът Радев наложи вето върху измененията и допълненията в Закона за енергетиката
"Дружествата ще продават на борсови цени през търговци, като разликата, която плащаха за сметка на по-ниски разходи, ще бъде компенсирана от фонд за сигурност. Това е преходен процес, който трябва да бъде организиран много добре. Така ще се регулират приходите и разходите. Предстоят прием на дефиниции и нормативни документи, които не са почнали да се разработват. Те ще се подготвят през 2024 и 2025 г. Трябва да се направи регистрация на енергийно бедните, обществено обсъждане. По общини да се изготвят база данни кои домакинства отговарят на критериите", заяви той.
Според него България трябва да се готви за генерирането на нов микс от електроенергия.
"Нови ядрени мощности, ВЕИ, както и хидроенергийни регулиращи мощност", смята Хиновски.
Денков след ветото на президента: Няма риск от рязко увеличение на цените
Президентът наложи вето върху измененията и допълненията в Закона за енергетиката.
"Стандартът на живот на мнозинството от българските граждани остава най-ниският в Европейския съюз, а предвидените промени биха могли още повече да затруднят именно хората, които и без това трудно посрещат базовите си житейски разходи", пише в мотивите си Радев.
Според производителя на ток Тони Йорданов малцина ще бъдат наистина повлияни от либерализацията.
Единствените, които се оплакват, са занимаващите се с биткойн. Публична тайна е, че в много необитаеми къщи консумацията на енергия е много голяма, защото там има копачки на биткойн. При мен работят около 200 човека. Не съм чул нито един да се оплаче, че ще се вдигне цената на електроенергията", заяви той пред NOVA.
По думите му когато държавата излезе от енергетиката, а там влезе частният сектор, цените на тока ще паднат още надолу.
"Цената на "Топлофикация" в София е 4 пъти по-висока пазарната. Ако падне регулирането на пазара, цената на електроенергията по-скоро също ще бъде по-ниска", посочи Йорданов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!