С ловакия е дала „предварително“ съгласие да предостави на Украйна ключова система за противовъздушна отбрана от ерата на Съветския съюз, за да помогне за защитата на страната от руски въздушни удари, съобщава Euractiv, позовавайки се на информация от Си Ен Ен (CNN).
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще посети Словакия и България
след срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел в сряда. И двете страни притежават ракетни системи земя-въздух С-300, проектирани през 70-те години на миналия век в Съветския съюз. Системите са ценни за Украйна, защото нейните военнослужещи знаят как да работят с тях.
Според двама от източниците на CNN Словакия иска гаранции, че системите незабавно ще бъдат заменени със западно въоръжение.
Всяка страна, предоставяща С-300, вероятно ще получи произведената в САЩ противоракетна система за противовъздушна отбрана Patriot,
за да запълни способностите, от които ще се откаже, според други двама източника, запознати с преговорите.
Германия и Холандя вече обявиха, че ще изпратя система Patriot на Украйна, но интегрирането на нова, сложна система за ПВО в съществуващата военна архитектура на страната, както и обучението на силите ѝ да я използват, може да отнеме време, предупреди източник, запознат с въпроса.
Дипломат от региона съобщи, че
сделката Словакия да изпрати на Укайна С-300 не е сключена все още,
но отбеляза, че Германия ще предостави ситемата Patriot на Словакия, за да покрие способността ѝ да се защитава. Словашкие военни няма да имат нужда от обучение, тъй като и преди са боравили със системата по време на съвместни учения.
Натискът за изпращане на повече системи С-300 на украинците идва в момент, когато Конгресът притиска администрацията на президента Джо Байдън да помогне на Украйна да получи системата за противовъздушна отбрана. Законодателите от двете партии, които изслушаха украинския президент Владимир Зеленски в реч в сряда сутринта, призоваха САЩ да направят повече, за да помогнат на Украйна да получи оръжията, които търси, особено след като администрацията се противопостави на плана за предоставяне на Украйна на полски изтребители МиГ-29.
От Словакия Лойд Остин ще се отправи към България, където ще се срещне с висши цивилни и военни ръководители.
Според съобщенията,
България не желае да доставя на Украйна въоръжение.
Страната, в която проруските настроения имат дълбоки исторически корени, оказва помощ на украински бежанци, някои от които от български произход.
Но България засега се съпротивлява на призивите да подсили дефицитната си армия с войски и въоръжение от други страни от НАТО.
Според британският вестник „Файненшъл таймс“ Лойд все пак ще се опита да убеди България и Словакия да изпратят на Украйна зенитни ракети С-300.
Срещата между Ости Лойд и българския премиер Кирил Петков ще се проведе в събота в сградата на Министерски съвет.
Изданието пише за това в обширна информация за одобреното от президента на САЩ Джо Байдън изпращане на нови американски оръжейни системи на Украйна, включително усъвършенствани въоръжени дронове. По оценки на Пентагона обявената от Байдън допълнителна военна подкрепа за Украйна ще възлезе на около 1 млрд. долара.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!