П олитиците се изкушават да предлагат и приемат прости и лесни на пръв поглед решения, при това на много сложни и сериозни проблеми, смята финансистът Любомир Дацов.
Според него, това е опасно и често с дългосрочен негативен ефект върху икономиката и обществените отношения. Точно в тази плоскост се движи дебатът около въвеждането на абсолютна давност за задълженията на физическите лица и приемането на текстовете ще доведе до влошаване на инвестиционния климат в България.
Приеха 10-годишна давност на дълговете в България на първо четене
Дацов посочва, че проблемът с т.нар. лоши дългове е твърде сериозен, за да бъде решен за седмица, без да се навлезе в конкретика и да се направи коректна оценка на въздействието.
“Проблемът е, че в обсъжданията се разглеждат предимно взаимоотношенията между финансиращи организации и физически лица. Но над 10% от оборота на парични средства в страната се случва между две физически лица. Като се намесва в техните договорни отношения и лишава едната страна от правото си да търси плащане, държавата на практика награждава неизрядната страна. Това е намеса в личностните отношения и тези, които я изпитат на гърба си, първи ще видят сериозните негативи около промените в проектозакона“, коментира Дацов.
Сиди: Законът за личния фалит в готов
Той добавя, че особено при наличното огромно разслоение на обществото, в което депозитите на домакинствата рядко надхвърлят 1000 лв., изкушението недобросъвестните платци да бъдат защитени по този начин е огромно. Но не по-малки се очертават и щетите. И тези щети ще бъдат платени от този, който обичайно плаща всеки икономически експеримент – отговорните платци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!