„Ако комплексът затвори, ще останем без ток. Ако случайно имаме, той ще бъде безбожно скъп. Няма алтернатива и никой няма да ни предложи ток на по-ниска цена от тази, която произвеждаме”, заяви президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов пред „Здравей, България” по NOVA.
Миньори и енергетици излизоха на протест в София от 13 часа. Митингът се организира от синдиката КТ "Подкрепа". Работещите в „Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-изток 2" вчера са събраха в Раднево с настояване за яснота как ще продължи да работи енергийният комплекс.
По пътя си те се спряха пред Министерството на икономиката, където внесоха позиция за проблемите в сектора и продължиха до сградата на ЕК.
Позицията беше връчена лично на зам.- министъра на икономиката Лъчезар Борисов, който се срещна с Димитър Манолов от КТ „Подкрепа”. Борисов увери президента на КТ „Подкрепа”, че работните места на хората ще бъдат запазени и няма да позволят да се стигне до застрашаване на енергийната сигурност на България.
Шествието на протестиращите продължава към сградите на президентството, Министерски съвет, КЕВР, Министерството на енергетиката. Протестът-шествие е планиран до 17.30 ч.
По-рано днес протестиращите, които дойдоха с няколко автобуса, поискаха да бъде защитен браншът и да им бъде гарантирано работното място, защото в районите, в които живеят нямат друг поминък. Димитър Манолов от КТ „Подкрепа” каза, че искането им да се преразгледа решението на Европа е получило подкрепа от Бойко Борисов по време на вчерашната им среща.
„Ако повелята на Европа бъде изпълнена, България ще остане без ток, а 150 000 души в бранша без работа”, добави Манолов.
Очакват на утрешната среща с президента Румен Радев позициите да са сближени. Протестиращите носят плакати „КЕВР отговори ще има ли ток и на какви цени”, „Регулатори или предатели”, „МОСВ, не мълчи, а задълженията си към енергетиката изпълни”.
„По темата енергетика има образувана една коалиция от потърпевшите страни и ние настояваме България да бъде част от нея. Сред засегнатите страни са Германия и Полша”, допълни Манолов сутринта.
„Миньорите и енергетиците ясно казаха за какво се борят. Искат бъдеще за енергийното сърце на България. Там се произвежда около 45% от електроенергията”, коментира от своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров, допълвайки, че предстоят срещи с премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев.
„Тази мантра, че ТЕЦ-овете цапат е лъжа. Цапаме с въглищата и дървата в домакинствата. Еврокомисията има наказателна процедура срещу България заради фините прахови частици, които са над нормата. Ако има негативно решение с въглищните централи, това цапане ще стане доста по-голямо. Тоест екологичният аргумент не действа”, заяви Димитров.
Той е на мнение, че ако няма устойчиво решение на въглищните централи, България няма да издържи на никакъв друг сценарий за осигуряването на ток. Президентът на КНСБ допълни, че ако до февруари няма решение, следващият протест ще бъде в Брюксел.
Близо 50% от електроенергията в България се произвежда от ТЕЦ-овете на въглища, а от сектора се издържат цели региони в страната. ТЕЦ-овете трябва да отговарят на по-високи екоизисквания и има риск това да остави въглищата в история.
„Възмутително и неприемливо е държавата да отритва двете си най-големи енергийни дружества, произвеждащи повече от 45% от електроенергията в страната”, заявяват от КНСБ.
В декларацията, изпратена до отговорните институции се казва, че състоянието на основните държавни енергийни дружества у нас все повече се влошава, което отново предизвиква безпокойство. „Последните опити за спасяване на Комплекса „Марица-изток” от дълбокия финансов дефицит не будят доверие – от една страна се предлагат решения, които ще доведат само до прехвърляне на проблема и върху стабилни дружества, а от друга се обсъждат действия, които са твърде отдалечени във времето”, се казва в декларацията.
Синдикатите спешно настояват за адекватна позиция на държавата за осигуряване на бъдещето развитие на комплекса до изчерпване на въглищните запаси. Иска се нова енергийна стратегия с хоризонт 2030-2050 г., както и държавата да поеме траен ангажимент за съставяне на механизъм за компенсиране на загубите от въглеродни емисии на „ТЕЦ Марица-изток 2”.
Стана ясно и че ТЕЦ "Марица Изток 2" има задълженията за 1.199 млрд. лв.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!