В сички хора, чиито домове пострадаха от наводненията в Карловско, са подслонени. Всеки ден приготвяме по 300 порции храна, която се раздава. Осигурени са и се раздават 30 000 бутилки по 1,5 л вода.
Това каза кметът на община Карлово Емил Кабаиванов.
Над 150 военни се включват в битката с щетите от наводнението в Карловско
Той добави, че работят комисиите, които описват щетите по частните имоти и по общинската и държавна инфраструктура.
Тежка техника, доброволци, служители на Агенция "Пътна инфраструктура", на тол управлението, пожарната и военнослужещи продължават да разчистват пострадалите от наводнението села в Карловско.
Осигурени са питейна вода и храна за всички нуждаещи се, електричеството се възстановява поетапно в населените места", съобщи по-рано пред журналисти след заседание на Кризисния щаб в село Каравелово Кабаиванов.
Демерджиев: Започва проверка дали незаконна сеч е довела до бедствието в района на Карлово
"За днес разполагаме с 10 самосвала, 6 верижни багера в Каравелово и Богдан, а в село Слатина ще има 4 самосвала и 4 багера", коментира Кабаиванов. "Над 10 частни фирми са се включили с техника. Ще имаме нужда от техника и хора поне през следващите два месеца, пораженията са големи и трябва двор по двор и улица по улица да се чистят", допълни той.
"Допълнително 13 самосвала, 40 служители на тол управлението и 20 работници от "Автомагистрали" се включват в акцията по почистването на селата Богдан, Каравелово и Слатина", каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Захари Христов.
След водния ад: Започва отстраняването на щетите в Карловско
Военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада и от Авиобазите в Граф Игнатиево и Крумово са разпределени в Каравелово и Слатина по 20 души и 40 в Богдан.
В момента най-важното е да коригираме коритото на реката, защото няма такова, коментира кметът на най-засегнатото село Богдан - Христо Иванов. По думите му няма бедстващи хора. Има нужда от вода, хляб и консерви.
Вчера успяхме от много къщи да изведем тинята на пътя и хората са по-спокойни, каза Славка Червенкова, кмет на село Каравелово. Предстои да се започне изпомпване с пожарната на водите от мазетата.
По-рано в ефира на NOVA министърът на отбраната Димитър Стоянов съобщи, че държавата ще осигури временни жилища на загубилите домовете си след наводненията.
„Има разследващи органи, които трябва да си свършат работата - да установят къде е причината и кой е довел до това състояние. Ако има виновен, да си понесе наказанието”, посочи още той.
По думите му няма забавена реакция и на местата, откъдето са получили сигнали, са реагирали мигновено.
„Още на 2 септември беше задействан модулът за преодоляване на наводнения от 61-ва Стрямска бригада. И той отиде веднага в Богдан и Каравелово. Не сме получили друг сигнал, не сме реагирали”, уточни Стоянов.
Вижте наводнението в Карловско, заснето от хеликоптер на ВВС (СНИМКИ/ВИДЕО)
Той подчерта, че още първия ден са изпратени над 100 човека и 18 машини между Богдан и Каравелово. „Показахме, че държава има и реагирахме адекватно. Всички получени сигнали са отработени”, заяви Стоянов.
И допълни, че няма места, които да са недостъпни.
Според него, за да бъдат отворени най-важните артерии, ще отнеме седмици. Стоянов каза, че е изкарана цялата възможна техника, която се намира близо до карловските села.
„При поискване - ние реагираме мигновено. Има я и работната ръка. Но техниката не може да се влезе в средата на селото, докато липсват подходи”, подчерта министърът.
„Армията беше подценявана 30 години, но винаги са разчитали на нея. Време е да помислим и за Българската армия също”, апелира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!