Н евъзможно е да се въведе единна европейска минимална работна заплата. Това заяви през NOVA евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев.
Той коментира, обявения преди няколко дни план на еврокомисаря, отговарящ за работните места и социалните права Николас Шмит, да се създаде механизъм за обща минимална работна заплата в ЕС. От всички страни членки, където има минимален праг за възнагражденията, най-ниско е това в България – 610 лв. (312 евро).
Брюксел планира обща минимална заплата за евросъюза
„Европейската комисия твърди, че 110 милиона европейци са заплашени да не могат да получават минимални, достойни доходи за живот. Разликите са огромни, но и разликите в разходите за живот в отделни държави-членки са такива”, заяви Радев.
Според него е много трудно покупателната способност на гражданите на всички държави в ЕС да се изравни.
„Както е и невъзможно да се въведе единна европейска минимална работна заплата. И Европейската комисия много ясно каза, че това е невъзможно,
когато обяви своите намерения. Ние говорим за един механизъм във всички страни от ЕС. В момента има 22 държави-членки с механизъм за минимална работна заплата и 6 – скандинавските страни – Дания, Швеция и Финландия, както и Италия, Австрия и Кипър, които нямат такъв. Там, където няма въведена минимална работна заплата, безработицата е с 1,4% по-ниска, а доходите – с 1,6% по-високи”, каза евродепутатът от ГЕРБ.
Той поясни, че става дума за въвеждането на единен механизъм за определяне на минималната работна заплата, който да гарантира, че доходите на всички работещи в ЕС ще бъдат достатъчни за „достоен живот”, но има и други причини.
„Европейската комисия каза, че дъмпингът при работните възнаграждения е една от причините, което много притеснява бизнеса в Централна и Източна Европа”, каза Радев и припомни инициативи като пакета „Мобилност” и директивата за командированите работници, които са в ущърб на българските фирми.
„Ние очаквахме тази седмица предложение за директива. Идеята за единен механизъм за минимална работна заплата в ЕС е от началото на 90-те години и не е видяла бял свят до момента. Сега ще има 6-седмични консултации с правителства, работодатели, синдикати, неправителствени организации. След това 4 седмици Европейската комисия ще обобщава тези данни и ще има нови 6-седмични консултации, за да се изясни какво предложение ще се даде. Така че в момента обсъждаме правна рамка, която не е ясна”, подчерта Радев.
По думите му дори заплатите на депутатите в европарламента не са еднакви. Той получава 6600 евро на месец, но някои държави дават допълнителни възнаграждения на европейските си представители.
„Минималната работна заплата в България се качи над 3 пъти през последните 10 години”, подчерта Радев.
„Причината, скандинавците да не искат подобно нещо, е, че те имат колективни трудови договори,
с доходи доста по-високи от минималната работна заплата. Едно въвеждане на минимална работна заплата при тях ще бъде отстъпление и по-малка защита за техните работници”, заяви евродепутатът от БСП Петър Витанов.
Колко по-скъп ще е животът ни през 2020 г.
„Механизмите могат да бъдат различни. Тепърва започват стъпки и то под натиска на групата на социалистите. Каквото и да си говорим, Европа се базира на три принципа – благоденствие, справедливост и устойчиво бъдеще. И в този ред на мисли в ЕС се радваме на най-висок жизнен стандарт. Справедливите доходи не са за пренебрегване. Има две резолюции на Европейския парламент, приети в предходни мандати, където този механизъм за минимална заплата се разглежда като 60% от средната”, отчете Витанов.
В България това би довело до увеличаване на минималната работна заплата към момента до 760 лв.
Витанов посочи, че друг възможен подход е минималното възнаграждение да се определя като процент от брутния вътрешен продукт на дадената държава.
„Предстои този механизъм да се определи от Европейската комисия. Като социалисти считаме, че това една форма на защита на работниците”, посочи Витанов. Той допълни, че социалистите в европарламента считат, че минималната работна заплата трябва да бъде 60% от средната.
„Повече от милион души в България получават минимална работна заплата, а тя е около прага на бедност”, подчерта Витанов.
Дават по 530 евро на месец на безработните в Словения
„Добре е ЕК да има правна гаранция за работещите хора. В същото време трябва да търсим баланса.
Защото разходите за труд са част от формирането на конкурентоспособността на нашия бизнес. Едно чисто повишаване на минималната Работна заплата не означава, че ще подобри икономиката на страната. Има риск да се увеличи и безработицата. Дебатът поражда много разногласия”, заяви евродепутатът от ДПС Атидже Алиева-Вели.
„Не сме сигурни на този етап, че ще има законодателна инициатива на Европейската комисия”, подчерта Атидже Алиева-Вели.
„Механизмът ще бъде сложен, защото ще отчита националните, регионалните и секторните специфики”, допълни тя.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!