Ш естима български граждани очакват евакуация от Кабул. Единият от тях се е свързал със Ситуационния център на МВнР, във връзка е и с посолството ни в Пакистан, съобщават от МВнР.
Министерството поддържа постоянен контакт с шестимата сънародници, като следи процедурата по тяхната евакуация и е готово да оказва необходимото съдействие. На този етап други петима български граждани вече са успели да се евакуират от Кабул в Дубай, Обединени арабски емирства.
В същото време, по информация на посолството ни в Катар, днес в столицата Доха е кацнал евакуационен самолет от Кабул, като на борда му са пристигнали и 8 български граждани, които са работили в Афганистан за постоянното представителство на ЕС. Посолството ни се свърза с тях по телефона, като се увери, че са добре и не се нуждаят от консулско съдействие. Очаква се в скоро време те да се завърнат в България.
МВнР проучва различни възможности за изтегляне на българските граждани от Афганистан, включително чрез международни евакуационни полети.
Министерството на външните работи продължава да следи с тревога развитието на ситуацията в Афганистан, включително изтеглянето на българските и други чуждестранни и местни граждани от страната.
По-рано днес служебният премиер Стефан Янев заяви, че са задействани планове за евакуацията на българи, които се намират на територията на Афганистан, обяви пред журналисти в благоевградското село Габрово служебният премиер, който беше на посещение в планинското село.
"Към момента 11 души са в контакт с българското външно министерство, но се предполага, че има още", допълни Стефан Янев.
Той посочи, че евакуирането им ще е съгласувано с евакуирането на дипломати и граждани на други държави от Европейския съюз.
Във връзка със състоянието на бюджета Янев посочи, че служебното правителство си е свършило работата, като е подготвило проект на бюджет, който е внесен в Народното събрание.
"Оттук нататък е задължение на народните представители да дебатират и да решат доколко този проект за актуализация на бюджета е адекватен или по тяхно желание и усмотрение да го променят и да вървим напред", посочи служебният премиер.
"Логиката на подготовката на актуализацията на бюджета е обсъждана в Министерския съвет и се базира на това, което се случва в страната", уточни Стефан Янев, посочвайки необходимите социални плащания, помощта за медицинския персонал по овладяване на COVID кризата и за подпомагане на българския бизнес.
"Всеки един ред от предложената актуализация може да бъде защитена именно с тази логика", допълни Янев.
По време на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност /КСНС/ изказванията на представители на политическите партии са показали, че са наясно с тяхната отговорност, допълни Стефан Янев.
Служебният премиер коментира и обсъдената на Съвета вчера тема за нарастващия мигрантски поток.
"Действително се изисква по-голяма организация и мобилизиране на допълнителни сили от страна на държавата, което вече се прави", посочи Янев.
МВнР: 11 българи работят за международни организации в Кабул
Слави Трифонов: България е на пътя на мигрантите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!