А ЕЦ "Козлодуй" ще се опита да реши проблема с един от парогенераторите на шести блок. Той остава нерешен вече две години и заради него блокът не беше натоварван на максимална мощност последните месеци. Преди това няколко пъти се наложи да бъде спрян, припомня БНТ.
(Видеото е архивно: Окончателно: САЩ ще изграждат седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй")
От Агенцията за ядрено регулиране са издали предписания към централата. На 18 октомври ще бъде спрян шести блок за планирания си годишен ремонт и презареждане с гориво и именно тогава ще започне по-детайлният анализ на състоянието на парогенератора.
От ядрената централа продължават и с анализ дали ще им е необходимо оборудването от АЕЦ "Белене" за евентуалната подмяна на части.
Агенцията за ядрено регулиране е поискала от АЕЦ "Козлодуй" да изясни каква е причината за появата на течове в един от парогенераторите на шести блок, както и да не ги допуска.
"Не очаквам това да бъде решено веднага. Очевидно става въпрос за доста сложен проблем и доста сложен процес. Но мисля, че в рамките на година - две ще има окончателно решение, ще се знае състоянието на парогенератора", заяви Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране.
Течовете правят парогенератора по-неефективен, но все още не са толкова големи, за да бъде опасен за съоръжението.
"Между другото винаги сме казвали, че пропускът, който се появява, е в рамките на технологичните допускания и не представлява опасност за околната среда и хората", допълни Цанко Бачийски, председател на АЯР.
Според международните конвенции и правилата на Европейския съюз всяка една държава трябва да се погрижи за отработеното гориво от своята ядрена централа.
"Това, че към момента няма избрани площадки, е факт. Това, че към момента в България е установено, че има условия да бъде изградено такова хранилище - това е отговорност на всяка една държава", коментира Цанко Бачийски, председател на АЯР.
Въпреки че все още не е приета актуализацията на стратегията за управление на отработеното ядрено гориво страната трябва да намери начин да погребе своите отпадъци.
Русия си взима обратно използваното гориво от 1996 година с уговорката, че то ще бъде върнато след извличането на полезните съставки.
Страната ни трябва да намери къде да преработи и доставяното за пети блок американско гориво.
"Няма разлика дали е американско или руско гориво, характеристиките по отношение на обогатяването на урана са едни и същи, така че дали е американско, дали е руско гориво, пътят му е един и същи", заяви Цанко Бачийски, председател на АЯР.
По изчисления на Агенцията за ядрено регулиране дори да не изнасяме повече гориво за Русия в мокрото хранилище има място до 2032 година.
След това то може да бъде съхранявано по сух способ, докато е нужно. В момента на територията на АЕЦ "Козлодуй" се съхраняват общо 4481 касети с отработено ядрено гориво.
Общото тегло тежък метал е малко над 996 тона. С изграждането на новите блокове в централата този обем ще се увеличи.
"Съхранението на горивото на площадката в момента е безопасно и дава достатъчно време, за да бъде решен въпросът с неговото окончателно погребване", каза още Цанко Бачийски, председател на АЯР.
Единствената държава, която до момента е решила проблема с погребването на ядрените си отпадъци, е Финландия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!