"Република Северна Македония (РСМ) трябва да има сигурна европейска перспектива. Подкрепям това, че РСМ трябва да изпълни всички условия за започване на преговори за членство в ЕС", заяви на брифинг в Министерския съвет германският канцлер Олаф Шолц, който е на посещение в България, предаде БТА.
В Министерския съвет министър-председателят Кирил Петков и канцлерът Олаф Шолц проведоха днес среща на четири очи,
последвана от пленарно заседание на двете делегации.
Шолц заяви, че настоятелно подкрепя постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване на на РСМ и Албания.
"Има шанс за постигане на напредък. Ще продължим дискусията и обмена между нас и до края на френското председателство се надявам да постигнем напредък", каза той. "Има голямо общо разбиране затова какъв трябва да бъде резултатът, проблемът е как ще се стигне до този резултат. Човек никога не знае какъв ще бъде изходът накрая, но всички полагат големи усилия", каза канцлерът. Той изрази оптимизъм, че ще бъде постигнат напредък. "Струват си всички усилия, да постигнем резултат", добави той.
Шолц допълни, че за него е ясно, че не е лесно да се преодолеят историческите разногласия между съседните държави.
"Нашият исторически опит показва обаче, че обогатяващо за всички страни е, когато се преодолее недоверието и се изградят приятелски отношения със съседите. Затова настоятелно подкрепям постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване на РСМ и Албания. Има шанс за постигане на напредък. Ще продължим дискусията и обмена между нас и до края на френското председателство се надявам да постигнем напредък", добави той.
Олаф Шолц, каза, че вчера е бил в Солун и припомни, че се навършват 20 години от решенията в Солун,
които обещаха европейска перспектива на шестте държави от Западните Балкани. "Тогава смятахме, че процесът ще бъде завършен в рамките на 10 годни. Те отдавна минаха и е наша задача да постигнем напредък и да не разочароваме надеждите, които се свързват с Европа", подчерта Олаф Шолц.
Канцлерът изтъкна, че отношенията между България и Германия са близки и добри, както на двустранно равнище,
така и в европейския контекст. "Българската общност в Германия е изключително важна за нашите двустранни отношения и много се радвам, че интересът към германски език и култура е толкова силен в България", посочи Шолц.
"Изпитваме голям брой предизвикателства днес, които искаме да посрещнем заедно, затова търсим тясна координация
в нашите европейски партньори, каквато е България", отбеляза канцлерът. По думите му войната в Украйна ни изправя пред нови предизвикателства и показва какви ценности трябва да защитаваме, доказва, че трябва да продължим да работим за това ЕС да стане силен и устойчив за бъдещи предизвикателства, независимо от това дали те са икономически, геополитически или социални. Шолц каза, че високо цени приноса на България, включително и това, че тя приема около 100 хиляди бежанци от Украйна.
На срещата премиерът Петков и канцлерът Шолц са постигнали единодушие, че двете страни трябва да преодолеят
колкото се може по-скоро енергийната зависимост от Русия. "Нашите държави са в сходно положение", коментира Шолц. "Затова днес обсъдихме как можем да продължим нашето сътрудничество за енергийния преход", допълни той.
А ето какво каза на брифинга и премиерът Кирил Петков:
"България и Германия са стратегически партньори, търговският оборот между двете страни надхвърля 10 милиарда евро - това е най-големият наш партньор в Европейския съюз", каза министър-председателят Кирил Петков на брифинг в Министерския съвет след среща с канцлера на Федерална република Германия Олаф Шолц.
"В днешната дискусия продължихме темата, че това стратегическо партньорство само може да се разширява", допълни Петков.
"Обсъдихме енергийната независимост както на България и Германия, така и на целия ЕС", заяви премиерът. По думите му изказана е обединена позиция, че само заедно можем да постигнем целите на енергийна независимост и енергийна сигурност едновременно.
"Обсъдихме и стратегически теми за двете правителства, включително войната в Украйна,
общата ни позиция на ЕС, както и възможността обединени да работим заедно, за да преодолеем този проблем, който е надвисвал над цяла Европа", заяви Кирил Петков.
По думите на премиера е изразена позиция, че България и Германия винаги са гледали на Западните Балкани в посока на техния пък към ЕС.
"Темата за Северна Македония също беше обсъдена, обединихме се, че двете правителства продължават да работят в тази посока, като българското правителство ясно изказа позицията на България за условията, които трябва да се случат, за да напреднем", каза премиерът.
Той каза, че е споделил с канцлера, че в този момент България има три основни приоритета,
като ЕС трябва да бъде част от гаранцията за тях. "През европейския процес трябва да се гарантира включването на българите в Конституцията на РСМ, за да може техните права да бъдат защитени. Едновременно с това имаме рамкова позиция и договор за добросъседство", каза Петков.
Той е на мнение, че всяко едно възможно решение трябва да включва тези три приоритета на България.
"Едновременно с това ние вярваме като правителство, че ЕС и Германия, бидейки един от лидерите там, могат да дадат потенциални възможности да има европейски гаранции това да се случи", отбеляза министър-председателят. "Продължаваме да работим заедно с ясните приоритети, които сме си поставили като правителство в съществуващата рамкова позиция, договор за добросъседство и условия за промените в Конституцията", каза още Кирил Петков.
Това е първото двустранно посещение на канцлера Шолц в България. Преди това той посети Косово, Сърбия, Гърция и Република Северна Македония (РСМ).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!