Р аботещите в градския транспорт в София излязоха в понеделник сутрин на национален протест. Акцията бе под надслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“ и беше организирана от Федерацията на транспортните работници (ФТР) към Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ и Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Демонстрацията на работещите в градския транспорт приключи около обяд пред сградата на Столичната община.
Служителите в автотранспорта искат увеличение на заплатите с 400 лв. от 1 април.
Протестиращите затвориха движението на кръстовището на бул. „Драган Цанков“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", до метростанция "Стадион Васил Левски, Орлов мост и площад „Македония“.
"Тази акция се наложи, защото от Столичната община ни предлагат заплатите на 7000 транспортни работници в четирите общински транспортни дружества в София да се увеличат само със 100 лв.", каза председателят на ФТР "Подкрепа" Иван Кирилов. Той посочи, че това е неприемливо и хората искат да се противопоставят на това увеличение.
"Нямаме чуваемост, коментира председателят на ФТС към КНСБ Александър Шопов. Искаме поне 400 лв. увеличение на работната заплата в София. Трябва да седнем на една маса с представители на Министерство на финансите и на общините, за да решим проблема с хроничното недофинансиране на сектора", добави Шопов.
В протеста на площад „Македония“ се включиха и работещи в градския транспорт на Варна и Русе. Според недоволните за градския транспорт в София е необходим ръст на държавната субсидия от 29 млн. лв., за Варна – 6,5 млн. лв., за Русе – 700 хил. лв., за „Автомобилна администрация“ – 4,5 млн. лв.
"Всяка година ние сме като просяци и всяка година се молим за някакво увеличение, а те се подиграват с нас, предлагат ни по 50-100 лева", каза Иван Сакаров от КТ "Подкрепа".
Той допълни, че трудът на работниците в автотранспорта е много тежък - стават в 02:30 часа, няма шофьори и работят по 12-14 часа на ден. "Това е убийствено, ние си даваме здравето, а пари нямаме", зави Сакаров.
През март 2024 г. Столичната община осигури рекордни средства за градския транспорт в София – общо над 500 млн. лева. Това означава по-добри условия и по-високи заплати за работещите в сферата, значително по-добри условия за пътуващите и качествен градски транспорт, казаха тогава от общината.
След като приключиха с протеста на "Орлов мост", протестиращите се насочиха към сградата на Столичната община, където отправиха своето искане.
Столичният общински съвет предстои да приеме бюджета на Столичната община, в който от градския транспорт искат да бъде заложено увеличението.
Пред журналисти заместник-кметът на София с направление „Финанси и здравеопазване“ Иван Василев заяви, че темата с достойната възнаграждения на труд е важна и се търси решение. "За съжаление, бюджетът на Столичната община (СО) не може да позволи да се изпълни исканото от транспортните работници към момента, затова е важно да работим съвместно с държавата, за да намерим необходимите средства да финансираме увеличение с техните искания, добави той.
Василев посочи, че за СО е важно да поема ангажименти, които могат да бъдат изпълнени. Зам.-кметът каза, че е възможно да се направи „целево увеличение там, където е необходимо при шофьорите“. И отново посочи, че има нужда от съдействие на държавата.
"Надявам се градът да не спира, за да намерим заедно решение на този проблем", отговори Василев на въпрос за евентуални по-сериозни блокади в столицата. По думите му много сектори в държавата са недофинансирани в годините, но това не трябва да води до неудобства на гражданите. И увери, че ще води диалог със синдикати.
"Още в първата година на мандата увеличихме заплатите в сектор транспорт с 15% и въведохме бонусна система", каза той.
Заместник-кметът дойде при протестиращите на кръстовището до метростанция "Стадион Васил Левски", където от около 8:00 ч. движението е затворено. Протестиращите искат по-голямо увеличение на възнагражденията от вече предвиденото. На кръстовището бяха поставени автомобилни гуми и бяха горени пръчки като символ на "изгорените надежди" на работещите. Недоволни граждани символично коват стълба, която да използват за влизане в Министерство на финансите, ако исканията им не бъдат чути. На място бяха пуснати цветни димки.
По-късно вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов обяви, че въпреки протестния митинг днес представители на протестиращите от Министерство на финансите и от Столичната община не са били поканени на среща. Заради това призова за подготовка за ефективни стачни действия в градския транспорт. Той обяви подготовката на създаването на национален стачен комитет с център София.
Капитанов посочи още, че напрежението в сектора е нараснало. "Омръзна ни да протестираме всяка година за едно и също нещо", отбеляза той. И запита докога служителите в градския транспорт трябва да чакат по-високи заплати, цените на стоките и услугите продължават да растат.
Протестиращите призоваха Столичната община и Министерство на финансите да разговарят и да отговорят на исканията им.