К омисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество да изслуша кандидатите за омбудсман на Република България в четвъртък.
Кандидатите са шестима:
Антон Станков е издигнат за омбудсман от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница“. Той е бивш правосъден министър в кабинета „Сакскобургготски“.

От „Български Червен кръст“ са номинирали за поста Мария Матева – комисар по неприкосновеността на личния живот в България. Втори мандат е член на Комисията за защита на личните данни, избрана от квотата на ДПС.

Джема Грозданова е номинирана от „Национална пациентска организация“. Грозданова е лекар. От 2009 до 2020 г. е народен представител от ГЕРБ. По-късно е избрана за заместник-председател на партия „Републиканци за България“.

Българска национална асоциация „Активни потребители“ е издигнала кандидатурата на Димитър Маргаритов Йотов за омбудсман. От 2015 до 2022 г. Димитър Маргаритов е председател на Комисията за защита на потребителите и за кратко заместник-министър на икономиката и индустрията.

Мая Манолова е предложена за поста от 23 граждански организации. Тя е бивш народен представител в няколко парламента. От 2015 до 2019 г. е национален омбудсман.

Велислава Делчева е номинирана от депутатите от ГЕРБ-СДС Росица Кирова и Анна Александрова. Понастоящем Делчева е държавен експерт в Министерството на правосъдието. От 2022 г. до началото на 2025 г. е координатор за България на програмата на USAID в Централна Европа за върховенство на правото.

Омбудсманът се избира от Народното събрание в условията на публичност и прозрачност за срок пет години и може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат, според Закона за омбудсмана. На 10 април 2024 г. бяха прекратени пълномощията на бившия омбудсман Диана Ковачева след подадена от нея оставка във връзка с избора ѝ като съдия в Европейския съд по правата на човека.
Ролята на омбудсмана:
Омбудсманът е обществен защитник, който насърчава и защитава правата на човека и основните свободи.
Той е висш и независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание в условията на публичност и прозрачност за срок от пет години. Омбудсманът може да бъде преизбран само веднъж.
Омбудсманът в своята дейност се подчинява само на Конституцията на Република България, законите и международните договори, по които Република България е страна.
Омбудсманът приема и разглежда жалби и сигнали за нарушения на права и свободи на гражданите; прави проверки по постъпилите жалби и сигнали; отправя предложения и препоръки за възстановяване на нарушените права и свободи пред съответните органи и частноправни субекти; посредничи между административните органи и засегнатите лица за преодоляване на допуснатите нарушения и примирява позициите им; защитава правата на децата. Омбудсманът действа и по своя инициатива, когато констатира, че не се създават необходимите условия за защита на правата и свободите на гражданите.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
20-годишен студент по медицина загина, отивайки на лекции
"Или емигрираме, или изгаряме живи": Политика на системно безхаберие на Балканите