О кончателно и на трето четене парламентът прие промените в Конституцията.
Гласуваха общо 237 народни представители. "За" бяха 165 от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. "Против" бяха 71 от "БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ". Депутатът Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува с "въздържал се", съобщи БТА.
В пленарната зала е министърът на правосъдието Атанас Славов. След обявяването на резултатите последваха аплодисменти и ставане на крака в пленарната зала.
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов поиска прегласуване на текстовете. Йордан Цонев от ДПС му обясни, че няма как да има прегласуване, когато вотът е поименен и със ставане на крака.
Председателят на Народното събрание даде почивка, след което заседанието ще бъде подновено.
Промените на трето четене бяха приети с поименно гласуване със ставане на крака от място и заявяване на "за", "против" или "въздържал се". Депутатите бяха извиквани от председателя на парламента Росен Желязков.
Вчера измененията и допълненията в Конституцията бяха гласувани на второ четене от пленарната зала, а днес проектът за трето четене беше изчетен от зам.-председателя на Народното събрание Никола Минчев и депутат от ПП-ДБ.
Шестата поправка: Депутатите гласуваха промените в Конституцията на второ четене
В проектопрограмата на парламента е заложен и държавният бюджет за 2024 г., който трябва да бъде гласуван на второ четене. В началото на седмицата парламентът прие на второ четене рамката на държавния бюджет. Заложените приходи, помощи и дарения в държавния бюджет за 2024 г. са общо 43 406 519 700. От тях данъчните приходи се предвиждат да са общо 38 116 002 000 лв., от тях от корпоративен данък - близо шест млрд. лв. Предвидените приходи от данък добавена стойност са 18 626 102 000 лева.
Според проектопрограмата депутатите ще разгледат законопроект за ратифициране на изменението на Споразумението за финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост между Европейската комисия и България. Предвижда се парламентът да обсъди и законопроект за ратифициране на Споразумението за многогодишна подкрепа за изпълнение на Плана за оценка на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г. между Министерството на образованието и науката на Република България, Изпълнителна агенция „Програма за образование“ и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
На второ четене народните представители ще гласуват промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Предвижда се на първо четене да бъдат разгледани промени в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, Закона за признаване на професионални квалификации и Закона за професионалното образование и обучение, както и Закона за висшето образование.
В програмата се предвижда още проект на решение за удължаване срока на действие на Временната комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване, както и за удължаване срока на действие на Временната комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани с организацията, подготовката и опазването на обществения ред, във връзка със заявения мирен протест срещу ръководството на Българския дутболен съюз на 16 ноември т.г., както и с употребата на физическа сила и помощни средства от служители на Министерството на вътрешните работи по време на провеждането му.
Последна точка в проектопрограмата е проект на решение за удължаване срока на действие на Временната комисия по повод Споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и турската държавна енергийна компания „Боташ“, подписано на 3 януари т.г. в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!