„Инициативата „Три морета“ се е доказала като платформа за диалози, като стратегически линии за насърчаване на икономическото развитие чрез енергетиката, транспорта и дигиталната свързаност, за да можем да достигнем повече свързаност, повече кохезия и повече процъфтяваща Европа, да избягваме неразбирателства".
Това каза президентът Румен Радев при откриването на бизнес форума в рамките „Три морета“ в София.
Радев приветства участниците в срещата на върха.
„Много често говорим с колегите си, ние казваме, че сме реалисти и много добре разбираме, че това е много амбициозна и сложна цел и необходимите средства надвишават това, с което разполагаме в момента. Но междувременно ние добре знаем какъв голям потенциал имаме, за да го използваме в нашето сътрудничество, за да получим обществената подкрепа, за да развиваме приятелските отношения, за да прилагаме нови иновативни модели за бизнес партньорството, за интелигентното развитие“, заяви президентът Радев.
„Оптимист съм, че Централна и Източна Европа ще стане по-привлекателна за стратегически инвестиции от голям мащаб в рамките на инициативата „Три морета“, каза президентът Радев.
През тази година България е домакин на инициативата, която обединява 12 страни-членки на ЕС от региона между Адриатическо, Балтийско и Черно море - Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия. Партньори на „Три морета“ са САЩ, Германия и Европейската комисия.
Румен Радев изтъкна, че Инвестиционният фонд към инициативата „Три морета“ продължава да се развива като нов подход към използването на частния капитал, бизнес сътрудничеството и публично-частните партньорства.
Срещата в София събра 9 президенти - на България Румен Радев, на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, на Естония Керсти Калюлайд, на Латвия Егилс Левитс, на Полша Анджей Дуда и на Словения Борут Пахор, като президентите на САЩ Джо Байдън и на Литва Гитанас Науседа се включиха с видеообръщения, а президентът на Гърция Катерина Сакеларопулу е гост тази година на инициативата. Участват също министър-председателят на Хърватия Андрей Пленкович, вицепремиерите на Чехия Карел Хавличек и на Словакия Вероника Ремишова, заместник-министърът на външните работи на Австрия Петер Лаунски-Тийфентал, както и управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
„Три морета” събра лидери от 12 държави в София
„Инициативата „Три морета“ има много важен принос, защото набляга върху ключовата роля на инфраструктурата и свързаността за целия регион. Изчислили сме, че на 1 евро, изразходвано за инфраструктура, се връщат 1,7 до 2,5 евро. И това в дългосрочен план стимулира растежа“, заяви Кристалина Георгиева.
„По отношение на икономическата прогноза - най-накрая се вижда „светлина в тунела“. Това се дължи на смелостта на пишещите политиките в региона. И светлината е по-силна за страните, участващи в инициативата „Три морета“, отколкото за техните западни съседи, защото очакваме, че 2021 г. регионът ще достигне равнището на БВП от 2019 г., с което изпреварва останалите държави от света. Растежът на БВП ще е 3,8 процента, което е двойно по-високо отколкото на 15-те други държави членки от ЕС“, подчерта Георгиева.
„Очакваме да продължим да изпреварваме със средно 1,5 процента по-висок растеж спрямо западните държави членки на ЕС“, посочи Георгиева. По думите ѝ, това е добра новина, защото означава, че процесът на сближаване и конвергенция ще продължи, сближаването на доходите с тези в Западна Европа.
„Изпреварваме останалите по растеж, но изоставаме по инвестиции в научноизследователска дейност. Половин процент повече дял на научноизследователска и развойна дейност в БВП ще донесе 5 процента ръст в дългосрочен план. Ние в МВФ сме зад вас, имаме инструмент, който се казва „Оценка на инвестициите в публична инфраструктура“, за да може да анализирате по-добре къде да инвестирате“, отбеляза още Георгиева.
„Ще придвижим към гласуване от всички страни-членки на МВФ предложение за емитиране на 650 млрд. долара - това е най-голямата в историята ни инжекция на резерви“, добави Кристалина Георгиева.
„Надяваме се, че нашите бизнеси ще се сближат, ще се създадат нови бизнесконтакти“, посочи от своя страна министърът на икономиката в служебното правителство Кирил Петков.
„Общите инфраструктурни проекти на България и Гърция са в духа на целите на Инициативата „Три морета“. Това заяви по-рано днес президентът Румен Радев на среща с гръцката си колежка Катерина Сакеларопулу, която се проведе днес на „Дондуков“ 2.
Радев: Бизнес интересът към "Три морета" говори за потенциала на региона
Президентът на Република Гърция е в България по случай провеждането на Шестата среща на върха и бизнес форума на Инициативата „Три морета“.
„Участието на Гърция в Срещата на върха в София е много важно за България както заради нашето стратегическо партньорство, така и поради значителния потенциал за общите ни инфраструктурни проекти“, заяви още българският държавен глава.
Радев: Служебното правителство работи за повишаване на прозрачността в институциите
Развитието на транспортната инфраструктура, подобряването на енергийната свързаност и отварянето на нови гранични контролно-пропускателни пунктове, които да насърчат връзките между бизнеса и туризма, бяха изтъкнати като приоритети и за България, и за Гърция.
По думите на държавния глава Румен Радев, Република Гърция е важен партньор и за реализиране на пълния потенциал на транспортните коридори по оста „Север-Юг“.
Радев обсъди с Мицотакис интерконектора между България и Гърция
Радев се срещна и с президента на Словения Борут Пахор.
Българският държавен глава подчерта, че България има най-голям интерес от постигането на напредък в европейската интеграция на държавите от Западните Балкани. В разговорите с Република Северна Македония страната ни очаква конструктивен и открит диалог за постигането на устойчиви и необратими резултати, които да ускорят процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка.
„Приоритетите на Словенското председателство на Съвета на ЕС и целите на Инициативата „Три морета“ се допълват и работят за силна и обединена Европа, посочи Радев.
Янез Янша: На първо място е интересът на България
Тазгодишната инициатива включва и успоредното провеждане на бизнес форум, който събира над 400 представители на българския и международния бизнес. Домакин на събитията в рамките на Инициативата е държавният глава на България.
Българският президент пожела успешно протичане на Словенското председателство на Съвета на ЕС, което страната пое в началото на юли тази година.
„България високо оценява факта, че председателството на Съвета на Европейския съюз е поето от държава от нашия регион, която разбира предизвикателствата и работи за реализирането на важни споделени каузи по отношение на процеса но европейската интеграция“, заяви още Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!