И ма политически натиск върху Комисията за защита на потребителите (КЗП) и опит да се блокира работата. Това обяви на извънреден брифинг директорът на КЗП Иван Френкев.
"От служебния министър на икономиката и индустрията, Никола Стоянов, е постъпил сигнал,
че КЗП няма компетенциите да направи разследване за продажбата на райски газ, нито за следенето на цените. Поискана е и проверка на работата на КЗП. Всяко едно ведомство трябва да носи отговорност за работата, която върши. Имаме обаче безпрецедентна ситуация, в която се търси отговорност от КЗП защо си върши работата. В сигнала до инспектората се споменава, че КЗП не е компетентна за проверки за продажба на райски газ. Това заяви председателят на регулатора Иван Френкев на брифинг, цитиран от DarikNews.bg.
"Темата беше повдигната от омбудсмана Диана Ковачева с писмо до КЗП с молба да осъществим надзор за продажбата на опасната стока.
При липса на изрично секторно законодателство, се прилага общият закон. Темата с райския газ е от голям публичен интерес. Благодарение на бързите проверки, продажбата на райски газ беше ограничена", коментира той.
"Лично Нинова взе темата присърце в парламента
и поправката в Закона за здравето и Закона за закрила на детето бяха приети единодушно. Този бизнес със здравето на децата беше ограничен, надявам се да бъде спрян изцяло", обясни още Френкев.
След поправките в закона, отговорност за проверките за продажбата на райския газ носи вече Министерството на здравеопазването.
Има политически натиск върху комисията и опит да се осъществи регрес по отношение на работата. КЗП се ползва с високо доверие като обществен орган, заяви още председателят ѝ.
На въпрос кой им спира работата, той отговори, че става въпрос за Министерството на икономиката и индустрията, в опит да се дискредитира, по думите му, предишната власт и ръководство, чрез назначаването на проверка.
"За нас тази проверка е изключително нелепа.
Точно тези дейности са част от нашите правомощия. Работим в нашите компетенции, реално си вършим работата. В тази ситуация имаме сигнал защо си вършим работата - защо започнахте проверки за райския газ, защо излязохте по дискотеките и спряхте бизнес за милиони, защо продължавате да проверявате как се формират промоциите в магазините, без значение дали за храни, или нещо друго. Имаме уникална ситуация - министерството пита защо сме си свършили работата, а не защо не сме си свършили работата", даде пример той.
Втора точка в сигнала на министерството е по повод програмата за наблюдение на цените
на 12 вида стоки от първа необходимост вече 6 седмици. В България има пазарна икономика и КЗП не се меси в ценообразуването, но като комисия сме длъжни да следим дали при прилагането на антикризисните мерки и при обявяването на промоции потребителите са защитени, обясни Френкев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!