А ко с оставката ми ще спрат да загиват деца, я подавам веднага. Но мисля, че това няма да се случи, заяви на брифинг шефът на АПИ инж. Йордан Вълчев.
"Проблемите с пътищата у нас са от много години. И ако моята оставка ще реши тези проблеми, съм готов да си я подам", отбеляза той.
Трагедията със Сияна провокира протест: „Стига повече“
Вълчев отново изрази съболезнованията си към роднините и близките на 12-годишната Сияна.
По думите му участъкът, в който загина 12-годишната Сияна, не е в най-доброто си състояние. Инж. Вълчев призова за по-засилен контрол на отсечката, тъй като тежкотоварните автомобили редовно създавали предпоставки за пътни инциденти.
От АПИ коментираха и причината да има няколко различни ограничения на скоростта след трагедията със Сияна.
„Полицията препоръча да ограничим скоростта до 70 км/ч. Ние обаче решихме да я намалим до 60. Оказа се, че има нормативна пречка тя да бъде намалена от 90 на 60 км/ч и върнахме знаците за 70 км/ч, а след тях има такива за намаляване на скоростта до 60”, обясниха от Агенцията.
Предстои в опасния участък да бъде сложена червена маркировка, която повишава сцеплението, както и шумна напречна такава. Ръководството ма АПИ се ангажира да започне спешно обезопасяване на участъци, където има завишена концентрация на пътнотранспортни произшествия.
Трагедията със загиналото момиченце предизвика бурни реакции в страната - проверки на пътищата, уволнения и протести.
По-рано шефът на АПИ слезе при протестиращите, които излязоха в центъра на София, за да изразят недоволството си и каза, че ако всички искат, ще си подаде оставката.
Той отрече да е казвал, че "няма да подаде оставката си заради едно премазано дете", каквато информация се разпространява в общественото пространство.
Инж. Йордан Вълчев бе освиркан от протестиращите. Те го нарекоха "боклук" и го призоваха подаде оставка.
Той от своя страна покани родителите на загинали в катастрофи деца, за да разговарят на спокойствие.
Междувременно министър-председателят Росен Желязков обяви, че свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Съвещанието ще се състои във вторник от 14.00 часа в Министерския съвет, с участието на министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор.
От Министерския съвет уточниха, че ще бъдат обсъдени дейностите по осигуряване на пътната безопасност в организационен, инвестиционен и контролен аспект. Акцент ще бъде поставен върху критичните участъци от пътната мрежа на страната, както и мерки за допълнителен мониторинг.