К олко време си работил и каква заплата получаваш не е оправдание за постъпката на Емилия Ковачева. Това заяви заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков в ефира на Нова ТВ по случая с битото бебе от акушерка в болница "Софиямед".
40-годишната Ковачева беше заснета да удря бебе в родилното на болница „Софиямед”. Детето в момента е в болница „Токуда” с множество наранявания, но състоянието му вече е стабилно.
„24 часа работа е напълно недопустимо – не само в здравеопазването“, заяви Шарков.
„Графиците на всички лекари се изработват от шефа на клиниката, графиците на всички сестри се изработват от старшата сестра и се утвърждават от шефа на клиниката и се представят в РЗОК”, допълни още той.
„Сега не може здравният министър да закрие частна болница. Но се опитваме да прокараме на законова база следното: ако едно лечебно заведение получи две последователни отрицателни акредитационни оценки, да му се отнеме лицензът“, обясни зам.-здравният министър.
В случая с бебето от „Софиямед“ обаче става въпрос за престъпление, допълни още той.
„Няма нищо човешко в една такава постъпка. Не можех да повярвам, че такова нещо може да се случи. И това да го направи човек, който цял живот е работил с деца“, заяви още зам.-министърът.
„Не е нормално 4 дни по-късно да се разбира състоянието на детето и не е нормално да преведеш детето от едно заведение в друго, без да кажеш какво е станало“, каза още Шарков.
Следствието може да каже дали е имало опит за прикриване на случая в лечебното заведение, заяви още той.
Ваньо Шарков заяви, че болницата „Софиямед“ е открита през 2012 г. и до 2015 г. са ѝ направени 11 проверки от Изпълнителна агенция „Медицински одит”. 6 от тях по сигнали на граждани.
Констатирано е, че е извършен нерегламентиран транспорт до друго лечебно заведение. Има и установено неспазване на медицинските стандарти в няколко отделения на болницата.
„Не съм чел всички доклади на „Медицински одит”, уточни Шарков.
В отделението е имало лош контрол, това е моето лично впечатление, заяви още Шарков.
„Трудов и граждански договор към едно заведение верояно се прави заради заплатата. Би трябвало да не може да работи с два договора при един работодател за една и съща дейност. Не мога да кажа защо се прави това“, заяви зам.-министърът на здравеопазването на въпрос, свързан с двата договора на акушерката Емилия Ковачева към лечебното заведение.
Той обаче бе категоричен, че заплащането в сферата на здравеопазването е недостатъчно.
„Жалко е, че такъв тежък прецедент изкарва на показ болницата. Историята на такива големи честни болници излиза покрай прецеденти в последно време“, заяви проф. Милан Миланов от болница „Пирогов“.
Той също е категоричен, че не може да се работи 24 часа.
„Прецедентът е станал през нощта. Лекарят преглежда детето сутринта – търсят анемия, търсят жълтеница, не са разбрали или не са искали да разберат, че това дете има травми. От 7 вечерта до 7 сутринта да не си разбрал, че детето има травма. В Токуда са разбрали за час и половина“, заяви Миланов.
„В случая имаме изтрещяла жена. Озверяването е недопустимо“, категоричен бе той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!