С офийската градска прокуратура образува досъдебно производство за безстопанственост за болница „Пирогов”. Това съобщи днес говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Образувани са и 6 досъдебни производства за безстопанственост – производствата са за болниците в Попово, университетската в Бургас, за МБАЛ Благоевград, за МБАЛ Русе, за МБАЛ-Велико Търново и за МБАЛ – Кърджали.
Властта успокои лекарските протести с 28 млн. лв
30 аптеки и 3 болници търгуват с живота на българите - част от износа на скъпи лекарства
Извънредна среща при Бойко Борисов, МВР удари мафията с лекарствата
Разследванията се местят в столицата, за да се избегнат местни зависимости. Още повече, че с години никой не е подавал сигнали по места.
През октомври 2017 г. след протести на лекари и сестри във врачанската болница, главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на всички лечебни заведения, в които участието на държавата или общината е повече от 50%, припомни Арнаудова.
За фалита на Врачанската болница се водят три досъдебни производства – за длъжностно присвояване от трима лекари, за безстопанственост и има повдигнати обвинения по отношение на двама директори на болницата за безстопанственост и неизгодна сделка. По този случай има и повдигнато обвинение и на зам.-министър на здравеопазването, каза още Арнаудова.
Всички 7 болници, по които са образувани досъдебните производства, са на ръба на фалита, подчерта още говорителят на главния прокурор.
Говорителят на главния прокурор уточни и че в Ловеч се води и още едно досъдебно производство за безстопанственост.
„Щетата за ловешката болница по данни от доклада на АДФИ е 20 596 364 лв.“, съобщи Арнаудова.
Днес следобед ще бъде повдигнато обвинение за престъпление по служба на задържания за 24 часа вчера директор на Районната здравноосигурителна каса в Ловеч д-р Антонио Маринов. Той все още е задържан за този срок, наблюдаващият прокурор ще реши каква ще е мярката му за неотклонение отново следобед. Досъдебното производство започнало по сигнал на ДАНС, които извършили предварителна проверка и са предоставили данни, оценени от обвинението като достатъчни за извършено престъпление по служба.
„Установено е, че на 18 септември 2017 г. в нарушение на няколко законови разпоредби, директорът на РЗОК Ловеч е сключил договор с частно болнично заведение и въз основа на тези незаконосъобразни договори, които са били сключени РЗОК Ловеч за 3 месеца дейност по медицински услуги, е била ощетена с близо 1 млн. лв.“, каза Арнаудова.
Освен двете разследвания за Ловеч, продължават действията на прокурорите и за останалите болнични заведения. Окончателният доклад за всички здравни заведения на територията на страната очакват от Министерството на здравеопазването до края на март.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!