П арламентът регламентира възможността за учредяване на нов вид лечебно заведение от лекарски асистенти, медицински сестри, акушерки или рехабилитатори.
Това стана с приемането на второ четене на текстове от промените в Закона за лечебните заведения.
Лекарите в Карлово подадоха оставка
Депутатите записаха, че лечебни заведения са и организационно обособени структури, в които лекарски асистенти, медицински сестри, акушерки или рехабилитатори осъществяват самостоятелно медицински и здравни грижи, манипулации, превенция и профилактика на болести.
Срещу тези разпоредби възразиха от "БСП за България". Дискусионен беше въпросът как ще се регламентира обхватът на дейността на медицинските специалисти и кой ще им плаща.
Близо 10 часа депутатите гласуват актуализация на Бюджет 2020
Председателят на парламентарната комисия по здравеопазването Даниела Дариткова обясни, че се дава възможност дейности, които са осъществявани и сега на терен от медицински сестри, лекарски асистенти и рехабилитатори, да бъдат регламентирани в закона.
По думите й това позволява, от една страна, тази практика да се регламентира, от друга страна, да бъде добре контролирана.
Правителството с призив към бизнеса да не съкращава работници, поемат 60% от заплатата им
Дариткова обясни, че медицинските специалисти могат да правят само това, което е разписано в наредбата на здравния министър, по лекарско назначение.
Разликата в цените на лекарствата – около 700%
Според нея приетите текстове са само в полза на българските пациенти, които се нуждаят от лекарските асистенти, бившите фелдшери, които подпомагат дейността на общопрактикуващите лекари в много населени места на България, от легитимиране на дейността на медицинските сестри, които могат да извършват и здравно-социални услуги, както и от рехабилитация на пациенти, изписани у дома, след тежки неврологични заболявания.
На лечебно заведение, което не предостави или не предостави в срок информация за лекарствен продукт, за който се проследява ефектът от терапията, на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, се налага имуществена санкция от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1500 до 3000 лв., реши още парламентът с приети на второ четене промени в Закона за лечебните заведения.
Когато нарушителят е едноличен търговец, имуществената санкция е от 500 до 1000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - от 1200 до 2500 лв.
Нарушител-юридическо лице се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 1500 до 3000 лв.
Георги Михайлов от левицата възрази срещу разписаното изискване информацията да се подава в рамките на 24 часа, тъй като системата за подаване на информация у нас все още била много тромава.
"Това предполага условие за административно манипулиране на лечебните заведения и допълнително ще създаде негативна нагласа у лекарите", обясни той.
Министерството на здравеопазването може да субсидира и държавни, и общински комплексни онкологични центрове за медицинска експертиза, осъществявана от ТЕЛК, гласуваха депутатите.
Министерският съвет, по предложение на министъра на здравеопазването, определя с решение държавно лечебно заведение, което да осъществява медицинско осигуряване при пътувания в страната и в чужбина на лицата по Закона за Националната служба за охрана, на ръководители на международни организации и институции при посещение в Република България.
Според левицата лечебното заведение, натоварено с тази функция, не трябва да е едно, защото има международни представителства и извън София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!