В ефира на NOVA министърът на здравеопазването Асена Сербезова каза, че в България има регистриран един случай на дете, заболяло от остър хепатит. Детето вече е дехоспитализирано т.е. оздравяло е, добре се чувства, съобщи министър Сербезова. Тя посочи, че случаят е регистриран в района на Бургас, предаде БТА.
"Няма огнище, но точно затова е много важно да бъдем изключително отговорни
и бдителни към всичко, което се случва с нас, дали е COVID, дали е хепатит - да бъдем отговорни и здравно просветени", призова здравният министър.
Във връзка с изолирането на контактните на детето хора министър Сербезова отбеляза,
че това е предмет на епидемиологично проучване, което се прави от съответната Регионална здравна инспекция.
След интервюто на здравния министър по Нова Министерството на здравеопазването (МЗ) публикува на страницата си във Фейбсук,
че по повод изнесена информация относно съмнения за първи случай в България на остър хепатит с неизвестна етиология при дете от Бургас, МЗ информира, че резултатите от пробите, изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести, все още не са излезли. Това се очаква да стане в първите дни на работната седмица.
Какво се знае до момента за острия хепатит с неизвестна етиология при деца?
На 5 април 2022 г. здравните власти на Великобритания съобщиха на Световната здравна организация (СЗО) за увеличаване в броя на случаите на остър хепатит с неизвестна етиология при здрави деца на възраст под 10 години от Шотландия. До 20 април случаите са 111, докладвани от цяла Великобритания, припомнят от Министерство на здравеопазването.
Това са случаи на предходно здрави деца, на възраст от 2 до 5 години,
които са хоспитализирани поради проявата на симптоми на остър хепатит – жълтеница (74%), повръщане (73%), побелели изпражнения (58%), диария (49%), гадене (39%) и температура (29%); и силно завишени стойности на чернодробни ензими – АЛАТ и АСАТ (> 500 IU/L). При никое от децата не е докладвано наличие на имуносупресия. При някои от случаите гастроинтестиалните симптоми са присъствали в седмиците преди хоспитализирането. Общо при 8 от всички докладвани случаи са се развили усложнения, налагащи чернодробна трансплантация. Във всички останали случаи инфекцията е завършила с благоприятен изход.
Към 3 май 12 страни от ЕС са докладвали за спорадични случаи
– Австрия (2), Белгия (2), Дания (6), Франция (2), Германия (1), Ирландия (5), Италия (17), Холандия (4), Норвегия (2), Полша (1), Румъния (1) и Испания (12), като общо при 5 деца се е наложила чернодробна трансплантация.
Клиничните симптоми при заболелите деца съответстват
на тежък остър хепатит с повишени нива на чернодробни ензими – аспартат аминотрансфераза/аспартат трансаминаза (AST) или аланин аминотрансфераза/аланин трансаминаза (ALT) над 500 IU/L и иктер. При някои от случаите се съобщава за стомашно-чревни симптоми като болки в корема, диария и повръщане през предходните седмици. При незначителна част от заболелите е установена повишена телесна температура. Болшинството от случаите са хоспитализирани и е проведено болнично лечение.
От проведените до момента обстойни епидемиологични, микробиологични и токсикологични проучвания е установено:
- няма ясна епидемична връзка между случаите;
- не е установен общ източник на инфекция;
- лабораторните изследвания за хепатит А, B, С, D и Е са отрицателни;
- при значителна част от заболелите е изолиран аденовирус, който се приема като най-вероятна причина;
- част от заболелите са с положителен резултат за SARS-CoV-2 или са с данни за прекаран COVID-19;
- не са установени храна или токсичен агент като вероятен причинител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!