Р ежимът на водоснабдяването в Ловеч и съседните общини ще бъде допълнително затегнат, ако липсата на валежи продължи, предупреди управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. Основният проблем е драстично намаленият дебит на водоизточника „Черни Осъм“, който осигурява едва 290 литра вода в секунда за трите общини – Ловеч, Троян и Плевен. За нормално водоснабдяване са необходими минимум 500 литра в секунда, посочиха от общината.
За кризата с водата разказва кореспондентът на БТА в Ловеч Даниела Балабанова
Села без вода и тежък режим
Най-засегнатите населени места в областта са град Ловеч и шест села, където режимите са драстични. В Ловеч водата спира за 13 часа всеки ден, докато в село Дъбрава няма никакво водоснабдяване от месеци.
„От четири месеца няма вода и се живее трудно. Две бани имам и не ги ползвам. Затова не стоя тук, живея си в Ловеч. “, споделя Пламен Маджаров, жител на Дъбрава.
Сходни проблеми има в селата Прелом, Брестово, Радювене, Къкрина и Горно Павликене. В Прелом водата идва веднъж на десет дни за четири часа, а в Брестово – на девет дни за три часа. Жителите масово подават жалби и сигнализират институциите, но без резултат.
„Носим вода с туби, откъдето намерим, и това е всеки ден. Ще бъдем доволни, ако знаем че в седмицата веднъж има вода за няколко часа.“, казва Даниела Панайотова от младо семейство в Дъбрава.
В Радювене и Къкрина водата тече през ден за ограничено време, но жителите са изправени и пред друг проблем – старата водопреносна мрежа често аварира и се нуждае от подмяна.
Напрежение и обезлюдяване
Липсата на вода кара жителите на някои села да обмислят напускане. В Дъбрава, най-засегнатото село, част от семействата вече продават домовете си.
„Системата е остаряла. Ако поне веднъж седмично имаме вода, това ще е напредък“, коментира Даниела Панайотова, която от години живее в режим на недостиг.
Опити за решения и препятствия
Управителят на ВиК-Ловеч, Данаил Събевски, посочва, че единственото дългосрочно решение е търсенето на нови водоизточници чрез дълбоки сондажи. Той също така призовава за подмяна на водопреносната мрежа в най-засегнатите села – Брестово, Прелом и Дъбрава. В момента водоизточниците там са плитки и не отговарят на нуждите на населението.
"Всичко е публична общинска собственост. Задължението на ВиК е да предостави водата от така съществуващи водоизточници до крайния потребител равномерно и честно по водопроводната мрежа, която също е общинска собственост", обясни Събевски.
В допълнение, големите загуби по водопреносната мрежа, достигащи 80%, изискват незабавна подмяна на амортизирания водопровод „Черни Осъм“.
Кметът на Ловеч: необходими са инвестиции
Кметът на Ловеч, Страцимир Петков, заяви, че проблемът с водоснабдяването може да бъде решен само с мащабни инвестиции. Според него държавата трябва да приоритизира изграждането на язовир „Черни Осъм“, за който се говори от десетилетия.
"Трябва да има запаси на вода, тъй като в месеците на засушаване няма резерви. Но ние не сменим ли до пет-шест години водопровода, има опасност да останем в много тежък воден режим. В Ловеч над 95% от водозахранването е от тази водоснабдителна система", предупреди Петков.
Общината вече е реализирала няколко проекта за реконструкция на вътрешни водопроводни мрежи, но финансовите ограничения и забавянията спъват напредъка.
"Много години не е правено нищо по проблема с водоподаването в община Ловеч и ще отнеме време", заяви Петков.
Кризата с водоснабдяването в Ловеч и региона не е нова, но сушата и остарялата инфраструктура я задълбочават. Без бързи мерки за подмяна на мрежите и осигуряване на алтернативни водоизточници, регионът е изправен пред дългосрочни последствия – обезлюдяване и социално напрежение.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!