"Трусовете в района на Солун се дължат на едно сеизмично огнище на сушата, което генерира през последните дни тези близо 40 слаби труса с магнитуд между 2,5 и 4 по Рихтер. Или т.нар. автършокове, които продължават. В този смисъл не може да се очаква някакво особено преразпределение на натрупаното напрежение в земните недра в района. То не е особено голямо и бих се изненадал, ако възникне по-силно земетресение", казва в интервю за "Монитор" сеизмологът проф. Емил Ботев.
Той пояснява, че силни земетресения се предизвикват от Североегейския разлом, който върви от запад на изток, на приблизително 100 м южно от крайбрежието на Бяло море. Този разлом завива от остров Самотраки на юг, така че минава пред трите ръкава на Халкидики.
Трус в Егейско море усетен в цяла България
"Там могат да се случат земетресения с магнитуд от 7 по Рихтер и дори по-силни. Такова имаше през 2014 г. и то се почувства в Хaсковско и Кърджалийско. Още по-рисков се явява северният сегмент на разлома, който тръгва от Халкидики, стига до Мраморно море, продължава до Истанбул и преминава в Североанадолския разлом. Там именно очакват нов мощен трус, като този в Измит през 1999 г., който отне живота на 17 000 души", казва проф. Ботев.
17 август 1999 г. - 17 хиляди жертви на трус в Турция
Солунското огнище е локално и не може да повлияе на сеизмичната обстановка у нас, обяснява сеизмологът. Земетресениятаа у нас се предизвикват от локални огнища или блокове. "Те също могат да предизвикат мощни трусове, но с голяма времева дистанция. И след като преди век сме разтоварили земното напрежение в Чирпан, не очакваме сериозни трусове още поне 100 години. Казано образно, при геологическия часовник минутите са равни на десетилетия", посочва проф. Емил Ботев.
Сеизмолог: Земетресение над 7 по Рихтер ще разтърси Северозападна Турция скоро
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!