П рез 2013 г. България е продължила да бъде маршрут за трафика на кокаин, хероин и синтетични наркотици към страните от Западна Европа, се казва в доклада за Международната стратегия за контрол на наркотиците за 2013 на Държавния департамент на САЩ.
Според текста мрежи за трафик на наркотици с връзки в Африка са увеличили сътрудничеството си с българската организирана престъпност при преноса на кокаин и хероин от Южна Америка към Европа. Посочва се още, че България има стратегическо положение на балканския път за нелегални вещества и други контрабандни стоки от Югозападна Азия към Западна Европа.
Вътрешното производство на наркотици е свързано предимно с отглеждането на канабис, който е предназначен най-вече за продажба на местния пазар.
В България се произвеждат още синтетични наркотици, които се добиват в малки лаборатории както за лична употреба, така и за продажба на местния пазар, сочи документът.
През 2013 г. Българската главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) бе прехвърлена от Министерството на вътрешните работи към Държавната агенция за национална сигурност. Тази институционална промяна представлява значимо прехвърляне на отговорността за борбата срещу наркотиците, но е довела до неколкомесечна липса на активност и е забавила работата по разследванията, сочи докладът на Държавния департамент на САЩ за Международната стратегия за контрол на наркотиците за 2013 г.
Отговорността за разследването на уличната наркотърговия остава в компетенциите на местната полиция, което означава в юрисдикцията на МВР, се посочва в документа.
Агенция „Митници”, която се намира под управлението на финансовото министерство, може да разследва трафика на наркотици през българските граници. В последните години обаче тя е използвала ресурсите си повече за борба с контрабандата на стоки (като цигари), отколкото за борба с трафика на наркотици. В резултат количествата на хероина, които са били иззети по границата на България в първите месеци на 2013 г., са били сравнително малки, подчертава Държавният департамент.
Документът обаче допълва, че през август турските власти са задържали над 700 килограма хероин по границата на България с Турция, а през октомври при съвместна операция с ГДБОП митниците са иззели близо 74 кг хероин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!