П осолствата на Съединените щати в България и Македония приветстват одобряването на проекта за споразумение за приятелство между България и Македония.
В изявление на американското посолство се казва, че споразумението потвърждава тесните връзки между двете страни и демонстрира добрата воля от страна на двете държави да засилят сътрудничеството по между си в интерес на своите граждани.
"Подобен ангажимент представлява обнадеждаващ пример за решаване
на спорни въпроси между съседите и за укрепване на политическата стабилност и засилване на икономическото развитие на Западните Балкани. Ние поздравяваме България и Македония за тази историческа, ориентирана към бъдещето стъпка", посочиха от мисията.
Това е първата реакция на САЩ по темата, която бе обсъдена по време на визитата на македонския премиер Зоран Заев у нас, а вчера българското правителство и македонското гласуваха договора. Този документ, който трябва да бъде подписан на 1 август, донесе доста критики към управляващите в Скопие. У нас експерти също заявиха, че никой не е виждал текста му и се задава въпросът ще се уреди ли така спорът за Кирил и Методий, цар Самуил. Заговори се, че Македония ще пренаписва учебниците.
ГРОМ: Заев предаде в София македонските национални интереси
Все повече се чуват и мненията, че Русия е против такъв договор с България, защото не иска стабилност в региона.
"Македонците имат желание да решат проблемите със съседите си,
които не са предизвикани от техните съседи". Това заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева за "Здравей, България" по NOVA дни преди Скопие и София да подпишат договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Правителствата и на двете страни вече дадоха съгласие за историческия документ.
"С това целим да загърбим това, което беше досега, и да отворим нова страница в отношенията си. Инициативата е на българската държава", уточни Захариева, като допълни, че това е опит да се преустановят атаките срещу България.
"Има ли някой съмнение чий цар е Самуил?
Самите македонци говорят със силна ирония за това, което се случва в техния "Дисниленд", каза тя в коментар за облика на македонската столица и множеството паметници на исторически личности в нея.
По думите й с този договор Македония има шанс да отвори "нова страница в новата история на държавата си, която не е съществувала дълго време като самостоятелна".
"Ако има протести, те очевидно ще бъдат организирани, а няма да бъдат спонтанни", смята вицепремиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!