Пентагонът ще похарчи над 100 млн. долара за изграждане на нови военни бази в България и Румъния, след като правителството на президента Барак Обама неотдавна се отказа от проекта за разполагане на елементи от системата за противоракетна отбрана в Източна Европа, пише вестникът на въоръжените сили на САЩ "Старс енд страйпс" (Stripes.com).
Миналия месец Белият дом обяви, че няма да разположи ракети и военни в Полша и Чехия.
От края на юни над 2000 американски войници, включително от базирания във Вилзек, Германия, Втори танков полк, участват в маневри в Румъния и България, които ще продължат до края на октомври.
Базите в Румъния и България са доказателство за силния ни ангажимент към Източна Европа, заяви полковник Гари Ръс, командир на войските на САЩ в Източна Европа.
Във военната база в Румъния на стойност 50 млн. долара ще могат да се разположат 1600 американски военни, в базата в България за 60 млн. долара - до 2500 войници.
Строежът на базата в Румъния ще бъде завършен през следващите два месеца, а базата в България ще бъде открита през 2011 или 2012 г., посочва "Старс енд страйпс".
Базите, финансирани от САЩ, са притежавани от правителствата на България и Румъния. Те ще бъдат използвани съвместно от САЩ и страните домакини, добави Ръс.
Както заяви Джеймс Робинс, експерт по национална сигурност в Съвета за външна политика във Вашингтон, американските усилия в Румъния и България са част от глобална стратегия за предислокация на американските сили от Германия на изток, започнала в началото на управлението на бившия президент Джордж Буш.
Разполагането на войски в тези страни не само ще намали разходите, но и ще ги доближи до нестабилния Близък изток, каза Робинс.
Отказът от проекта за разполагане на противоракетен щит в Полша и Чехия може би е създал усещането, че Америка няма да изпълни ангажиментите си към района, но всяка стъпка към изтегляне на американските конвенционални сили от Източна Европа би била "престъпно глупава", продължи Робинс.Такава стъпка би дала знак на Русия, че Съединените щати нямат интерес към Източна Европа и че тези страни са оставени да се оправят сами, каза експертът.
Според Стивън Пайфър, експерт от института Брукингс, има опасения дали трансформацията на НАТО след Студената война ще се извърши за сметка на член 5 от Вашингтонския договор, по силата на който нападение срещу една страна от НАТО е нападение срещу всички страни членки.
Лидерите на Чехия официално заявиха, че разбират причините за отказа от проекта за противоракетния щит и изразиха увереност, че това няма да накърни сигурността на Чехия.
Но някои от тях бяха разочаровани, пише "Старс енд страйпс", като цитира агенция Асошиейтед прес.
"Американците вече не се интересуват от нашата територия, както се интересуваха по-рано. Това е лоша новина за Чехия", каза бившият премиер Мирек Тополанек по чешкото радио.
В Полша също имаше разнопосочни реакции.
Премиерът Доналд Туск изрази надежда, че страната му ще продължи да играе роля в новите американски отбранителни планове, пише "Старс енд страйпс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!