А мериканският конгрес е одобрил финансовата рамка за придобиване на 8 многоцелеви изтребителя F-16 блок 70 от България, съобщиха от пресцентъра на министерство на отбраната.
В 16.15 ч. вашингтонско време (23.15 ч. българско време) на сайта на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ беше публикувано съобщение, в което се посочва, че
конгресът на САЩ е дал разрешение България да получи възможност за закупуване на цялостен пакет за 8 многоцелеви изтребителя
F-16 блок 70 на стойност 1,6 млрд. долара.
Пакетът включва стойността на осемте самолета с пълен комплект въоръжение „въздух-въздух” и „въздух-земя”, всички допълнителни системи на самолета, както и бъдещите модернизации и нововъведени оръжейни системи.
Това е максималната финансова рамка на проекта за придобиване на нов тип многоцелеви изтребител от България. Тече двуседмичен срок, в който американското правителство ще предостави на българската страна проект на договор, в който
очакваната цена за придобиване на осемте самолета с пакет от необходимите бойни способности ще бъде в рамките на 1,2 млрд. долара.
След изтичане на срока и получаване на проекта на договор преговорният процес ще продължи.
Министерството на отбраната със задоволство отбелязва факта, че в кратки срокове конгресът на САЩ взе решение за износ към България на високотехнологичната платформа и системите към нея.
1,6 милиарда долара не е крайната цена на изтребителите F-16. Окончателната крайна цена ще зависи от българските изисквания.
Това се казва в позиция на посолството на САЩ у нас.
„Американското законодателство изисква изпълнителната власт да уведоми Конгреса за потенциална продажба на въоръжение на съюзници в НАТО, стойността на което надхвърля 50 милиона долара. Планираната от България придобивка на осем изтребителя F-16 попада в тази категория“, припомнят от дипломатическата мисия на САЩ.
От там отбелязват още, че вчерашната нотификация до Конгреса е рутинна процедура и ние не очакваме възражение от негова страна. Нотификациите са въпрос на обществено достояние. „Важно е да се отбележи, че цената, цитирана във формалната нотификация до Конгреса, не е окончателната цена на програмата“, подчертават от посолството на САЩ.
Държавният департамент и Министерството на отбраната на САЩ дават възможност за горна граница във всички нотификации, в случай че чуждестранните партньори разширят обхвата на програмата извън първоначално заявеното. Това избягва необходимостта от промени в нотификацията до Конгреса и намалява времето, необходимо за приключване на чуждестранна военна продажба.
„Нотификацията за продажбата на F-16 на България включва като цена на програмата 1,6 милиарда долара, но това не е крайната цена. Действителните окончателни разходи на програмата ще се основават на окончателните български изисквания“, се казва в изявление на американското посолство.
„Нотификацията, изпратена до Конгреса, е само една стъпка в процеса за чуждестранни военни продажби. След като процесът по уведомяване приключи, Министерството на отбраната на САЩ ще предостави предложение за сключване на сделка. На този етап ще започнат окончателни преговори и българското правителство може да преразгледа или предефинира изискванията, преди да се стигне до крайната цена“, се посочва още в съобщението.
Стойността от 1,6 млрд. долара за придобиване на самолети Ф-16 е само рамка,
коментира във Варна министърът на отбраната Красимир Каракачанов, цитиран от БНР.
"Това е рамката, която Конгресът дава като максимум, която разрешава на правителството да сключи сделка максимум на такава цена. Това по никакъв начин не означава, че стойността на самолетите, ако ги закупим, ще бъде 1,673 милиарда. Това е таванът, който разрешава Конгресът. Давам пример със Словакия. Конгресът беше гласувал за Словакия 2,8 милиарда, а словаците сключиха договор на 1,8 млрд. Ние имаме една рамка, която е гласувал парламента - 1,8 млрд. лева. Той ни гласува и възможност да се отклоним леко, но в края на краищата смятам, че можем да се отклоним в рамките на разумното и изгодното за България. Около 2 милиарда лева е, според мен, максимумът на разумната цена. Малко повече от един милиард долара грубо казано. По никакъв начин няма да бъде за сметка на способностите на самолета", заяви Каракачанов.
Първоначално българският парламент даде разрешение цената на 8 нови многоцелеви изтребителя да не надхвърля 1,8 млрд. лв. По-късно депутатите приеха допълнително решение международният договор за придобиване на нов боен самолет да се отклони от посочената цена.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!