И зпълняващият функциите главен прокурор на Република България внесе в 51-вото Народно събрание искания за сваляне на имунитетите на шестима народни представители – Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане", Лена Бориславова от ПП-ДБ, Гюнай Далоолу от "ДПС-Ново начало" и Марио Рангелов от "Демокрация, права и свободи" - ДПС.
Исканията са по предложение на Софийската градска прокуратура (СГП) и Софийската районна прокуратура (СРП).
Спрямо Василев искането е заради необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския градски съд (СГС), което е спряно с определение на магистратите от 13 ноември, с мотив, че лицето има имунитет. Делото от 2023 г. е за принуда.
"Ще си го дам още утре имунитета с най-голямо удоволствие. Давам един съвет на Сарафов – да поиска имунитета на Бойко Борисов, защото него най-много го е страх от това. И неговият страх води до сглобки и до създаване на мнозинства", заяви пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на МЕЧ и заместник-председател на парламента Радостин Василев.
"Днес разбрах, че е поискан от Сарафов имунитетът ми, което аз приветствам", каза още Василев и поздрави и.ф. главен прокурор Сарафов, че иска депутатски имунитети, защото "не трябва народните представители да си мислят, че са по-различни от останалите хора".
Според Прокуратурата имунитетите на Вешев и Георгиев трябва да паднат, за да продължи наказателно производство пред Софийския районен съд (СРС), което е спряно на 04 юли именно заради депутатската защита на двамата. Делото от 2021 г. е за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи.
Междувременно двамата обявиха пред журналисти в парламента, че ще се откажат от депутатския си имунитет.
"За трети път ще си дадем имунитета, изобщо не се притесняваме", заяви Ангел Георгиев. Според него делото е изцяло политическо и поръчково.
"Полицаите ни биха, малтретираха, той беше удрян с електрошок, аз бях блъскан многократно в стената на сградата на МРРБ", посочи Георгиев и добави, че съдийката по делото е "тотално пристрастна и отявлен привърженик на ПП-ДБ".
"Това е поредното политическо дело в България, нас въобще ни ни притеснява, за трети път ще си подадем имунитета", каза Георгиев.
Веселин Вешев посочи, че е съгласен с казаното от колегата си Георгиев.
Спрямо Бориславова искането е във връзка с оценка на наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането ѝ към наказателна отговорност за документно престъпление. В хода на разследването са проведени разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи. Установено е, че в периода от около 01.55 ч на 13 май 2021 г. до около 11.45 ч. на 14 май 2021 г., в условията на продължаващо престъпление, с две деяния, Бориславова съзнателно се е възползвала от неистински частни документи. Било направено така, че да изглежда, че подписите на тях са на членове на Сдружение „Да запазим Корал“, пишат от Прокуратурата. Оттам обаче смятат, че парафите са фалшифицирани с цел да се докаже, че е прекратено правното отношение между Кирил Петков като член на УС на „Да запазим Корал“ и самото сдружение.
Държавното обивинение иска свалянето на имунитета и на Далоолу след оценка на наблюдаващия прокурор от СГП, според която има достатъчно доказателства за привличане на депутата към наказателна отговорност за принуда. При разследването е установено, че във Велико Търново народният представител употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-ото НС.
"Нашият колега веднага ще си даде имунитета. Ние не се крием от разследвания. Трябва да има независима съдебна власт", коментира лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски.
Имунитета на Марио Рангелов от прокуратурата искат заради доказателства срещу депутата за престъпления против политическите права на гражданите. В хода на разследването са разпитани свидетели, включително и пред съдия, извършени са претърсвания и изземвания, събран е голям обем писмени доказателства. Установено е, че в периода от 20 септември до 26 октомври тази година депутатът е сформирал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на въпросното престъпление, съобщават от Прокуратурата. И допълват, че според разследването през октовмви в Плевен и Койнаре, в условията на продължаващо престъпление, Рангелов организирал "даването на имотна облага в размер по 15 000 лв.". От въпросната сума трябвало да бъдат дадени по 50 лв. на гласоподаватели от населени места в областта, за да пуснат те бюлетина в подкрепа на определена коалиция на последните предсрочни парламентарни избори.
"Нека да бъдат входирани документите в Народното събрание, да се запознаем с тях и ще вземем решение за моя имунитет. Не се притеснявам да си дам имунитета, вярвам в съдебната власт, няма от какво да се притеснявам", каза пред журналисти в парламента Марио Рангелов.
Той коментира, че първо ще се запознае с искането, тъй като съществувал субективизъм по отношение на изпълнителите в съдебната власт спрямо тяхната партия.
"Решението, което ще взема, на първо място, е свързано с това да защитя честта и достойнството на семейството и на фамилията, на избирателите и актива на ДПС в Плевен, които са ме подкрепили", добави депутатът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!