10

С амо за 24 часа ние с колегите от Министерството на вътрешните работи свършихме огромен обем работа. Извършени са десетки разпити на свидетели, над 20 претърсвания на адреси, назначени са над 30 експертизи. Това заяви Борислав Сарафов, зам.-главен прокурор по разследването и директор на Националната следствена служба в сградата на институцията на пресконференция по повод инцидента с мигранти край с. Локорско, предаде БТА.

Той поясни, че резултатите от някои от експертизите вече са готови.

Успяхме в рамките на тези 24 часа не само да извършим многобройни следствени действия, но и да установим цялата престъпна дейност на тази група, посочи още Сарафов.

Източник: Прокуратура на Република България

Той подчерта, че са работили не само по причинената смърт на мигрантите

на пътя, но и по разкриване и документиране на цялостната престъпна дейност на тази организирана престъпна група, която извършва каналджийство на мигранти. 

Установена беше за тези 24 часа цялостната фактическа обстановка,

каза Сарафов и обясни, че става въпрос за организирана престъпна група, която извършва калайджийство, като приема мигрантите от границата с Турция и с помощта на камиони с различни тайници прекарва мигрантите от турската граница до местност около сръбската. Точните локации откъде да вземат мигрантите и докъде да ги закарат се получава по приложението „Телеграм“, в което се изпраща точна локация от ръководителя на групата, добави Сарафов. Той посочи, че крайната дестинация на мигрантите е Западна Европа, основно Великобритания, Германия и Франция.

Сарафов каза, че за преминаването се заплащат суми между пет до седем хиляди евро, които се плащат по метода „хавала“.

Българските каналджии не взимат цялата тази сума, а една част от нея, уточни той и посочи, че шофьорите са получавали по сто евро на превозен мигрант, ръководителят на групата е взимал – между 500 и 1000 евро на превозен човек. По думите му групата се състои от шест човека.

Сарафов обясни, че изготвят сами тайниците и добави, че тайниците са добре подготвени, оборудвани включително с фолио, което да не позволи на рентген да засече топлината на телата вътре. 

Източник: Прокуратура на Република България

Той съобщи още, че около 7:00, 7:30 ч. вчера сутринта двамата шофьори, които са обвиняеми към настоящия момент, са отишли с "камиона-ковчег" в местност,

получена като точна локация по „Телеграм“. Оттам са качили 52 човека, всички от мъжки пол, на видима възраст между 13, 14 до 30-35 години, обясни той. Сарафов каза, че не се знае самоличността на нито един от мигрантите, защото нямат документи в себе си.

Качили са ги в тайниците и са тръгнали да ги превозват до локация, която трябва да е близко до сръбската граница, посочи Сарафов

По думите му в един момент, пътувайки по автомагистрала „Тракия“, малко след "Траянови врата", се е чуло от каросерията на камиона силен шум, двамата шофьори обаче са продължили движението на камиона. В местността около с. Локорско чукането се е усилило неимоверно, шофьорите са разбрали, че има проблем, отбили са камиона, вкарали са го в калта, и са видели, че вътре има замаяни, но и мъртви. По думите му са изоставили камиона и пострадалите и са хукнали да бягат. 

Пострадалите са умирали продължително време, бавно и мъчително, в продължение на десетки минути, между 30 и 60 минути е умирал всеки от тях, каза още Сарафов. 

Източник: Прокуратура на Република България

Избрахме този широк формат между различни институции – тук сме представители на Следствието, на Прокуратурата, на Министерството на здравеопазването, Министерството на вътрешните работи, за да покажем колко единни сме и че имаме твърдата решимост да работим заедно в интерес на гражданите и обществото да пресечем тези събития и тази дейност, коментира Сарафов.

Според него може би причината за смъртта на тези хора е, че вероятно от чисто човешка алчност са качени твърде много мигранти.

В предишни случаи са качвани 25, 30 до 35 мигранти, добави Сарафов. В хода на разследването са установили, че тази група не работи от скоро.

Припомняме, че осемнадесет мигранти, починали от задушаване, бяха открити в изоставен камион в софийското село Локорско вчера. Други 34 млади мъже от афганистански произход бяха настанени в столични болници, повечето от тях са без опасност за живота, но има и няколко в по-тежко състояние. Те са открити близо до камиона, дехидратирани, мокри и премръзнали. 

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

Свят Преди 3 часа

Хабек изрази задоволството си от представянето на "Зелените" на днешните избори, които събраха 13% подкрепа

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Свят Преди 4 часа

Очаквам с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството ни като съюзници, коментира министър-председателят

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Свят Преди 5 часа

Избирателната активност е 84% - най-високата от 1990 г. насам

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 6 часа

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Свят Преди 7 часа

Това стана ясно по време на срещата за Украйна в Киев днес

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 7 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 8 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 8 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 8 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 9 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 9 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 10 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 10 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 10 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 11 часа

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Свят Преди 11 часа

Основният заподозрян беше арестуван малко след атаката