П рез тази седмица се очаква уникалната двуметрова статуя на бог Хермес, открита в Хераклея Синтика, да бъде преместена в историческия музей в Петрич.
Все още екипът на професор д-р Людмил Вакалински, който откри находката, работи над конструкция, чрез която тежката скулптура да бъде безопасно извадена от канала, опакована и повдигната с кран, така че безопасно да стигне до музея.
Тук е важно да уточним, че размерите на откритието, датиращо от II век, действително са впечатляващи - тя е с височина от 210 см. и тежи между 600 и 700 кг. Въпреки това, масивната й част е единствено долната, като на места в горната на торса има чупливи части - например, ръцете и краката й не са прилепени и има риск от отчупването им. Затова и се изследват обстойно и кухините й с триизмерен принтер, за да се намери най-безопасният начин да бъде преместена.
Това е най-добре запазената статуя от античността, намирана някога в България, уточнява проф. д-р Людмил Вакалински. Подобни има още на само три места - в Атина, Мюнхен и в Лувъра в Париж, така че откритието е изключително за родната археология. Любопитно е да отбележим и, че създаването й е било по-различна от стандартната технология - не чрез отделни части, които да се сглобяват след това, а чрез цял мраморен блок - много по-сложно като изработка, но спазвайки традициите в Хераклея Синтика по онова време.
Кой е Хермес
Най-широко разпространената версия за произхода на Хермес го представя като син на емблематичния бог Зевс и дъщерята на титана Атлас, Мая. Хермес е вестител на боговете и считан за най-умния от всички.
Смятан е за Бог на търговията, пътешествениците, овчарите, на ораторите и мъдростта, на литературата и поетите, на атлетите, мерките и теглилките и изобретяването на търговията по принцип. В много митове гърците са казвали, че Хермес е единственият бог до Хадес и Персефона, който можел да влиза и излиза от Подземния свят безпрепятствено.
Как статуята на Хермес се е озовала в .. римска канализационна система?
Един от явните въпроси е как действително подобна масивна статуя бе открита в римски подземен канал (Клоака Максима) в древния град Хераклея Синтика.
Както е известно, древният гръцки град е бил селищен център в долината на река Струма в продължение на близо 800 години, като е основан от Филип II Македонски през 356 и 339 г. пр. н.е и е изоставен около 500 години след Христа. Според най-логичната версия, през 388 г. земетресение е разрушило местния Форум и статуята е била съборена.
За да я съхранят, местните са я скрили в неизползвания канал, като са я положили внимателно и зарили с пръст, съхранявайки я по този начин за бъдещето. Вероятен фактор е и, че през 380 г. християнството е обявено за единствената държавна религия и е било опасно те да държат в домовете си статуи на различни божества.
Отклик от откритието по света
Редица международни медии отразиха находката, публикувайки обширни материали по случая. Сред тях бяха Reuters, The Guardian, гръцките Proto Thema, Kathimerini и дори руската "Известия".
"Археолозите в България са открили добре запазена мраморна статуя на бог Хермес, пратеникът на боговете в гръцката митология. Откритието е направено по време на разкопки на римска канализация на мястото на древния град Хераклея Синтика в Югозападна България", обобщават те.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!